Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Naukowa współpraca dla pacjentów chorych na raka

W 2030 roku co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta w Polsce będą zmagali się z chorobą nowotworową. Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Uniwersytet Jana Kochanowskiego chcą obecnym i przyszłym pacjentom dać szansę na szybką diagnozę i leczenie. Przedstawiciele obu instytucji podpisali porozumienie o współpracy naukowej.

Autor: Daniel Lenart

11.02.2020 15:26

image 11.02.2020 Kielce. Podpisanie umowy na wykorzystanie Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO przez UJK. Od lewej: dr hab. n. med Artur Kowalik - kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO, prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź - dyrektor ŚCO, prof. dr hab. Jacek Semaniak - rektor UJK i dr hab. Michał Arabski - prorektor ds. nauki UJK Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Stanisław Góźdź dyrektor ŚCO podkreśla, że taka współpraca jest niezbędna do dalszego rozwoju zarówno szpitala, jak i uczelni.

- Nasz Zakład Diagnostyki Molekularnej staje się częścią Instytutu Biologii UJK. To ma niesamowity potencjał diagnostyczny i terapeutyczny dla każdego naszego pacjenta - twierdzi profesor Stanisław Góźdź.

Profesor Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej nie ukrywa, że współpraca jest wzorowana na zwyczajach powszechnych w Stanach Zjednoczonych.

- Tam czymś normalnym jest, że tworzy się zespoły specjalistów z różnych dziedzin i instytucji, by wspólnie pracowali nad ważnymi projektami - informuje.

Profesor Michał Arabski, prorektor do spraw nauki UJK tłumaczy, że dzięki zacieśnieniu współpracy łatwiej będzie pracować nad nowymi lekami onkologicznymi, które są zabójcze dla nowotworów, a przy tym nieobciążające dla pacjentów.

- Konkretnie interesuje nas zjawisko syntetycznej letalności. To bardzo nośne obecnie pojęcie, które ma duży potencjał kliniczny. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę na temat mechanizmów molekularnych do projektowania leków niszczących nowotwory - tłumaczy naukowiec. 

Kolejnym zadaniem będzie identyfikacja i blokowanie genów, które są odpowiedzialne za rozwój nowotworów.

Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK podkreśla, że współpraca między uczelnią, a Świętokrzyskim Centrum Onkologii trwa od lat, ale teraz będzie jeszcze bardziej zaawansowana. 

- Chcemy zintegrować nasze wysiłki, aby efekt był piorunujący nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Chcemy w przyszłości być postrzegani jako nowoczesne centrum badawcze, które przyczyniło się do tworzenia nowoczesnych metod walki z chorobami nowotworowymi - mówi rektor.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK prof. Jacek Semaniak ŚCO Stanisław Góźdź RK Kielce prof. Michał Arabski
other news

Podobne wiadomości

Coraz bliżej wyborów władz UJK

Coraz bliżej wyborów władz UJK

Minister wspiera najzdolniejszych studentów z UJK

Minister wspiera najzdolniejszych studentów z UJK

Szpital poza siecią, ale onkologia nadal w Czerwonej Górze

Szpital poza siecią, ale onkologia nadal w Czerwonej Górze