Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ta choroba częściej dotyka dziewczynki

Co to jest dysplazja stawu biodrowego? Jak wielu dzieci dotyczy ta choroba i jak ją można leczyć? Między innymi na te pytania odpowiadał w „Czasie dla zdrowia” dr Piotr Zając, specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej, kierownik oddziału urazowo – ortopedycznego w Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

10.02.2020 20:01

image 10.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: Piotr Zając - specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Panie doktorze, czym jest dysplazja stawu biodrowego?

To jedna z najczęstszych występujących wad wrodzonych narządu ruchu u dzieci. Dysplazja to wszelkie zaburzenia, nieprawidłowości stawu biodrowego. Powstają na różnych etapach życia, bo zarówno zarodkowego, płodowego, jak i okołoporodowego dziecka pod wpływem różnych czynników. Dlatego obraz morfologiczny tej wady może być różny. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może doprowadzić nawet do kalectwa.

- Jak wiele dzieci cierpi na tę chorobę?

Stosunkowo dużo, bo od 4 do 6 procent. Natomiast jeżeli w rodzinie dziecka ktoś już cierpi na tę chorobę, wówczas prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka także wzrasta. Częściej występuje u dziewczynek.

- Jak się objawia dysplazja stawu biodrowego?

W części przypadków ta choroba w ogóle może się nie ujawnić. To tzw. dysplazje nieme klinicznie. Dlatego tu tylko badanie USG może pokazać zakres patologii. Natomiast objawy jakie stwierdzamy u najmłodszych dzieci to są cechy niestabilności stawu biodrowego.  U dzieci nieco starszych podstawowym objawem jest ograniczenie odwiedzania stawu (jedna kończyna rusza się gorzej niż druga).

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Zapalenie stawu biodrowego. Jak je leczyć?

Zapalenie stawu biodrowego. Jak je leczyć?