Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Spotkanie ws. obwodnicy Chmielnika

Obwodnica Chmielnika znalazła się w rządowym programie „100 obwodnic”. Powstanie w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78. Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ma zostać ogłoszony w czwartym kwartale roku 2023.

Autor: Marta Gajda

10.02.2020 17:55

image 10.02.2020 Chmielnik. Od lewej na pierwszym planie: Paweł Wójcik - burmistrz Chmielnika, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki, Krzysztof Słoń - senator. Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Droga krajowa nr 78 kieruje ruch w stronę aglomeracji śląskiej, natomiast droga krajowa nr 73 stanowi ważne połączenie regionalne pomiędzy Kiecami a autostradą A4 i województwem podkarpackim. Nowa inwestycja ułatwi także podróże pomiędzy Tarnowem i Kielcami.

Poseł Anna Krupka, wiceminister sportu podkreśliła, że to ważna i historyczna dla Chmielnika wiadomość. 

- Inwestycja znalazła się w rządowym programie "100 obwodnic", jednym z najważniejszych obecnie programów wchodzących w skład „Piątki na 100 dni rządów” - mówi wiceminister.

-Ta inwestycja jest o tyle ważna, że wpłynie na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Inwestycja przede wszystkim wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych i osobowych jaki koncentruje się w mieście. Ten ruch z roku na rok jest coraz większy i związany jest z rozwojem ciągu komunikacyjnego, jakim jest droga do Tarnowa i przeciążeniem dwóch dróg krajowych czyli drogi 73 i 78 - dodaje A.Krupka.

Wiceminister infrastruktury Paweł Weber zaznaczył, że inwestycje w drogi to inwestycje w społeczeństwo. 

-Drogi mają służyć ludziom, mają dawać poczucie bezpieczeństwa kierowcom, ale i bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, pieszym i rowerzystom - powiedział P.Weber.

Wiceminister przypomniał, że podczas kampanii wyborczej, jesienią poprzedniego roku, premier Mateusz Morawiecki zauważył potrzebę stworzenia nowego, kolejnego, dodatkowego rządowego programu, który tym razem będzie służył budowie obwodnic, tak aby tworzyć bezpieczną sieć połączeń drogowych. Z drugiej strony ma wyprowadzać ruch z centrów zatłoczonych miast i powodować lepszą jakość życia, czyste powietrze, mniej hałasu, pobudzać od strony gospodarczej dane regiony.

-Według danych statystycznych 10 tys pojazdów przejeżdża w ciągu jednej doby przez centrum Chmielnika. To będzie m.in. dojazd łatwiejszy, bez korków, zatorów. Jest nadzieja na dodatkowe miejsca pod inwestycje gospodarcze, jest nadzieja na przyciągnięcie inwestorów, którzy tutaj będą lokowali działalności gospodarcze, dawali miejsca pracy i podnosili PKB Chmielnika i całego regionu - dodał wiceminister.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że otrzymywał wiele sygnałów o tym, jak ważna i niezbędna jest obwodnica Chmielnika. 

-Poprawi się nie tylko komfort życia mieszkańców, ale i zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska - powiedział senator.

-To także niezwykle istotna inwestycja dla mieszkańców powiatu kieleckiego, którego gmina Chmielnik stanowi istotne ogniwo - zaznaczył K.Słoń.

Burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik obiecał wykorzystywać perspektywy rozwojowe, które będą dawały nowe drogi.

-To nowe impulsy, nowe zadania, które już wkrótce będą realizowane -powiedział burmistrz.

-Rząd pomaga takim małym miejscowościom, gminom jaką jest gmina Chmielnik. To nie pierwsze, i mam nadzieję, że nie ostatnie wsparcie. Ten szum, hałas, który jest dookoła nas pokazuje, jak ważna jest inwestycja w okolicach szkoły, osiedla - dodał P.Wójcik.

Przypomnijmy, w styczniu ubiegłego roku, otwarta została pierwsza obwodnica Chmielnika. Droga o długości ponad 2 i pół kilometra omija Chmielnik od północy, łącząc się bezpośrednio z drogą krajową nr 73 w kierunku Buska i drogą wojewódzką 765 do Staszowa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Chmielnik obwodnica Anna Krupka RK Kielce Paweł Wójcik Program budowy 100 obwodnic
other news

Podobne wiadomości

Osiek nareszcie z obwodnicą

Osiek nareszcie z obwodnicą

Niebezpieczne znalezisko w gminie Chmielnik

Niebezpieczne znalezisko w gminie Chmielnik

Którędy pojedziemy wschodnią obwodnicą Kielc?

Którędy pojedziemy wschodnią obwodnicą Kielc?

Obwodnica Pińczowa będzie gotowa dopiero pod koniec maja

Obwodnica Pińczowa będzie gotowa dopiero pod koniec maja