Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Korki w mieście będą mniej uciążliwe. Firma z Hiszpanii zajmie się wprowadzeniem ITS

Rozstrzygnięto przetarg na budowę Inteligentnego Systemu Transportu w Kielcach. Najlepszą ofertę złożyła firma z Hiszpanii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to system zacznie działać w ciągu dwóch lat - informuje TVP3 Kielce.

Autor: Radosław Podsiadły

07.02.2020 19:41

image   Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

To był drugi przetarg na system kierowania ruchem. Ma on sprawić, że korki w mieście będą mniej uciążliwe, szczególnie dla miejskich autobusów - mówi Jarosław Skrzydło z Miejskiego Zarządu Dróg.

- W największym skrócie i uogólnieniu można powiedzieć, że jest to system autonomiczny i inteligentny, który zawiaduje czy też steruje pracą sygnalizacji świetlnych - tłumaczy rzecznik MZD.

System obejmie ponad 60 miejskich skrzyżowań. Nowe sygnalizacje powstaną przy ulicach Krakowskiej i Ściegiennego, natomiast Centrum Sterowania Ruchem będzie miało siedzibę w budynku dworca PKS. Autobusy będą miały czujniki, za pomocą których będą wysyłać sygnał do sygnalizacji świetlnej, że zbliżają się do skrzyżowania i wtedy sygnalizacja będzie wzbudzała zielone światło.

Przetarg na budowę ITS wygrała hiszpańska firma Alumbrados Viarios. 17 lutego mija termin składania odwołań. Opracowanie i wdrożenie systemu ITS w Kielcach będzie kosztować ponad 31 mln złotych. 85 proc. wartości inwestycji pokryją pieniądze ze środków unijnych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

MZD RK Kielce Inteligentny System Transportowy Jarosław Skrzydło
other news

Podobne wiadomości

Coraz bliżej do powstania ITS w Kielcach

Coraz bliżej do powstania ITS w Kielcach

Kielce wciąż nie mogą rozstrzygnąć przetargu na ITS

Kielce wciąż nie mogą rozstrzygnąć przetargu na ITS