Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będzie nowa spółka w Promniku. Stworzą ją Kielce i okoliczne gminy

Powstanie Międzygminny Związek Gospodarki Odpadami. To efekt piątkowych rozmów władz Kielc oraz gmin powiatu kieleckiego. Z propozycją takiej formy partnerstwa wystąpił prezydent Kielce.

Autor: Robert Szumielewicz

07.02.2020 16:06

image 15.01.2020 Promnik. Sortownia śmieci Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wcześniej jednak samorządowcy gmin powiatu kieleckiego wystosowali protest do wojewody świętokrzyskiego w związku z planami zróżnicowania opłat za dostarczanie śmieci do sortowni w Promniku. Za śmieci od mieszkańców Kielc opłata miała wynosić 355 złotych za tonę, natomiast dla pozostałych 415 złotych. Jak twierdzili, samorządowcy z gmin sąsiednich nie są traktowani przez Kielce po partnersku i nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

Celem związku, który ma postać będzie wykonywanie wspólnych zadań w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi, w tym współfinansowanie inwestycji niezbędnych do rozwoju sortowni. Pierwsze prace zmierzające do utworzenia związku rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Wójtowie oraz burmistrzowie zapowiedzieli podjęcie działań zmierzających do wniesienia pod obrady rad gmin uchwał intencyjnych, mających umożliwić przystąpienie do Międzygminnego Związku Gospodarki Odpadami oraz uzyskania od rad stosownych uprawnień.

Przystąpienie gmin do MZGO spowoduje, że staną się one równoważnymi partnerami dla Kielc i będą współodpowiedzialne prawnie oraz finansowo za gospodarkę odpadami.

Samorządowcy nie chcą komentować podjętych decyzji. Jak mówią, przed zainteresowanymi stronami jeszcze wiele rozmów. Jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że według włodarzy gmin może to być ruch w dobrą stronę.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Odpady Bogdan Wenta PGO Promnik Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi RK Kielce Międzygminn Związek Gospodarki Odpadami
other news

Podobne wiadomości

Czy uda się osiągnąć kompromis w sprawie opłat za odbiór śmieci w Promniku?

Czy uda się osiągnąć kompromis w sprawie opłat za odbiór śmieci w Promniku?

Kto zapłaci więcej za śmieci?

Kto zapłaci więcej za śmieci?

Promnik zdecydował - odbiór śmieci będzie znacznie droższy

Promnik zdecydował - odbiór śmieci będzie znacznie droższy

Jest kompromis w sprawie śmieci. Harmonogramu jednak wciąż brak

Jest kompromis w sprawie śmieci. Harmonogramu jednak wciąż brak