Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Oczyszczalnia do zamknięcia. Jest już niepotrzebna

Włostów i Lipnik dzieli zaledwie 5 kilometrów. To miejscowości należące do jednej gminy, a w obydwu znajdują się oczyszczalnie ścieków.

Autor: Emilia Sitarska

06.02.2020 14:21

image 06.02.2020. Lipnik. Oczyszczalnia ścieków Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Od 2012 roku gmina zmuszona jest utrzymywać obydwie instalacje. Nowsza znajduje się w Lipniku, do użytku oddana została 8 lat temu. Wójt Andrzej Grządziel informuje, że ważną tegoroczną inwestycją będzie wybudowanie kanalizacji łączącej Włostów z Lipnikiem. Pozwoli ona rozwiązać problem kosztownego utrzymania oczyszczalni.

- Będę dążył do zamknięcia oczyszczalni we Włostowie. Ona generuje dużo kosztów, nie jest to dla nas korzystne - mówi Andrzej Grządziel.

Oczyszczalnia we Włostowie wykonana jest w przestarzałej technologii, mimo to jest dopuszczona do użytku, obsługuje tylko Włostów i kilka dodatkowych gospodarstw. Tymczasem instalacja w Lipniku działa na pół gwizdka, wykorzystana jest zaledwie 1/4 jej mocy. Andrzej Grządziel zapowiada, że chciałby skanalizować gminę, aby oczyszczalnia pracowała pełną parą.

- Mając kanalizację, gaz, wodę liczymy na inwestorów - mówi Andrzej Grządziel i wybiega w przyszłość myślami do drogi ekspresowej S74, która będzie przebiegać przez gminę.

06.02.2020. Lipnik. Oczyszczalnia ściekówFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Na przyłączu kanalizacyjnym z Włostowa do Lipnika skorzysta stacja paliw oraz restauracja, na tym terenie nie ma zbyt wielu domostw. 1 mln zł na tę inwestycję został przyznany przez urząd marszałkowski, ale umowa nie została jeszcze podpisana. Dodatkowych pieniędzy, wójt chce szukać w programach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lipnik RK Ostrowiec Św. Włostów Andrzej Grządziel
other news

Podobne wiadomości

Nowa oczyszczalnia w Kunowie już działa. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Nowa oczyszczalnia w Kunowie już działa. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Osiedle w Korytnicy z nową oczyszczalnią

Osiedle w Korytnicy z nową oczyszczalnią

Co dalej z oczyszczalnią, która zanieczyściła Bobrzę?

Co dalej z oczyszczalnią, która zanieczyściła Bobrzę?

Oczyszczalnia nie pomaga. Bobrza wciąż zanieczyszczona

Oczyszczalnia nie pomaga. Bobrza wciąż zanieczyszczona