Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rak nie lubi pikantnych potraw

Trwają obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem. Niestety, ale nowotwory, to prawdziwa „plaga” ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. W 2006 roku nowotwór złośliwy rozpoznano u prawie 3,2 mln mieszkańców Europy, a ponad 1,7 mln osób zmarło z tego powodu. Nowotwory złośliwe stają się główną przyczyną zgonu Polaków przed 65. rokiem życia. Możemy jednak wiele zrobić, aby znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania, mówiła „Czasie dla zdrowia” Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

05.02.2020 17:14

image 05.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: Jadwiga Zapała - specjalista do spraw promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak powiedziała nasza rozmówczyni, czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory jest z pewnością palenie papierosów. Jeszcze kilka lat temu specjaliści podawali, że w jednym papierosie jest około 4 tys. substancji szkodliwych, w tym 40 rakotwórczych. Tymczasem według najnowszych badań, w jednym tylko papierosie jest aż około 7 tys. szkodliwych substancji, a 70 z nich może wywołać raka.

- Powstaniu nowotworu sprzyja również otyłość i zła dieta. Niewskazane jest spożywanie przetworzonego mięsa, ograniczyć należy też spożywanie soli, która i tak jest przecież w każdym produkcie spożywczym. Sól warto zastąpić np. mieszanką ziół - mówi Jadwiga Zapała.

- Warto pamiętać, że nowotwory nie lubią pikantnych potraw, więc ich spożywanie (oczywiście nie w nadmiarze), także pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Pamiętajmy również o profilaktycznych szczepienia, np. przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).  I nie zapominajmy też, że nowotwory, jak wiele innych chorób nie lubią aktywności fizycznej. Dlatego polecam ruch pod każdą postacią - dodała Jadwiga Zapała.  

Część pierwsza

Część druga

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Czas na zdrowie walka z rakiem
other news

Podobne wiadomości

Pokonała chorobę, teraz czas na kolejne wyzwanie. Kielczanka wyruszy na OnkoRejs

Pokonała chorobę, teraz czas na kolejne wyzwanie. Kielczanka wyruszy na OnkoRejs

Rak trzustki to groźny nowotwór, ale występuje rzadko

Rak trzustki to groźny nowotwór, ale występuje rzadko

Zanieczyszczone powietrze powoduje nowotwór

Zanieczyszczone powietrze powoduje nowotwór

Ten nowotwór daje niespecyficzne objawy

Ten nowotwór daje niespecyficzne objawy