Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pacjenci onkologiczni z lepszą opieką

Rada Ministrów zdecydowała o akceptacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Program na lata 2016-2024 zawiera rozwiązania stanowiące odpowiedź na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

Autor: Iwona Murawska

05.02.2020 15:04

image   Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak informuje profesor Marcin Pasiarski, kierownik kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, strategia zakłada kompleksową opiekę nad pacjentem. Jej przyjęcie, to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla środowiska lekarzy, ale przede wszystkim dla chorych.

- Trzeba pamiętać o tym, że liczba chorób nowotworowych stale się zwiększa, rośnie także zapadalność na choroby nowotworowe. Dlatego przyjęcie tego dokumentu, o które zabiegało środowisko onkologów, trzeba ocenić wysoko – mówi profesor Marcin Pasiarski.

Głównym celem strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Jak informuje profesor Pasiarski, dzięki przyjętej przez rząd strategii, zwiększy się liczba specjalistów w dziedzinie onkologii i lekarzy specjalności pokrewnych, prowadzone będą działania profilaktyczne, związane np. z ograniczeniem palenia tytoniu, jak również zwiększy się liczba pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych.

- Chorzy będą objęci kompleksową opieką, a każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora, który przeprowadzi go przez cały okres diagnostyczny, jak i leczniczy. Bardzo ważną rolę w przyjętej strategii odgrywać będzie także profilaktyka – dodał profesor Marcin Pasiarski.

Planowane nakłady z budżetu państwa na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej to 250 mln zł w 2020 roku, 450 mln zł rocznie w latach 2021–2023 i 500 mln zł rocznie w latach 2024–2030.

Obecnie w kraju żyje około miliona osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór, a prognozy wskazują, że w najbliższych 5 latach liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 procent, zaś w perspektywie 10 lat o 28 procent.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii Marcin Pasiarski Narodowa Strategia Onkologiczna
other news

Podobne wiadomości

Marcin Pasiarski: pilotaż sieci onkologicznej przynosi efekty [OGLĄDAJ]

Marcin Pasiarski: pilotaż sieci onkologicznej przynosi efekty [OGLĄDAJ]

Szpital poza siecią, ale onkologia nadal w Czerwonej Górze

Szpital poza siecią, ale onkologia nadal w Czerwonej Górze

Profesor Pasiarski: w leczeniu raka najważniejszy jest czas

Profesor Pasiarski: w leczeniu raka najważniejszy jest czas