Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dziś w ŚCO bezpłatne badania, konsultacje i spotkania ze specjalistami

Z bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji, ale także porad dotyczących zdrowego stylu życia i profilaktyki onkologicznej można dziś skorzystać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Dorota Klusek

01.02.2020 10:53

image 01.02.2020. Kielce. Akcja profilaktyczna w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Akcja rozpoczęła się o godzinie 9, ale pierwsze osoby zainteresowane spotkaniem ze specjalistą pojawiły się przed gabinetami już około godziny 7.30. Przyjechały z różnych stron regionu, podkreślając, że to okazja, by bez skierowania dostać się do lekarza specjalisty.

- Nie trzeba tego czasu spędzać w kolejkach, chodzić ze skierowaniami, tylko tu przychodzę, mam umówioną godzinę i praktycznie wchodzę z marszu - mówił jeden z pacjentów, który przyjechał z powiatu włoszczowskiego.

- Rejonowy lekarz nie chce dawać tylu skierowań do specjalistów, a dziś można iść bez skierowania - dodała pacjentka z okolic Rakowa.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi wiele programów profilaktycznych. Jak wyjaśniła Jadwiga Zapała, specjalista do spraw promocji zdrowia w lecznicy, dzisiejsza akcja jest wydarzeniem ogólnopolskim i towarzyszy Światowemu Dniu Walki z Rakiem.

- Staramy się przy okazji zachęcić społeczeństwo do wykonywania badań profilaktycznych, żeby znało sygnały ostrzegawcze. A także do tego, by prowadziło zdrowy tryb życia, bo jest on, w połączeniu z badaniami profilaktycznymi, skutecznym sposobem na zmniejszenia ryzyka nowotworów - wyjaśniła.

Oprócz badań cytologicznych, mammograficznych i laryngologicznych, na pacjentów czeka onkolog. W holu natomiast są stanowiska, przy których można nauczyć się samobadania piersi i jąder na fantomach, zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także poziom ciśnienia tętniczego i masę ciała.

Odwiedzając dziś Świętokrzyskie Centrum Onkologii można też spotkać się z osobami, które chorują na raka. Jak podkreśla Alicja Korczak, prezes Świętokrzyskiego Klubu Amazonki, jest to choroba, z którą się nie wygrywa, ale da się ją okiełznać. Zachęcała do badań profilaktycznych.

- Strach jest zrozumiały. Zachorowań jest cała masa, ale my jesteśmy przykładem, że można tę chorobę okiełznać. W naszych strukturach są panie w różnym wieku, które zachorowały na raka piersi, ale pokazujemy, że choć z tyłu głowy zawsze pozostaje świadomość choroby, to można żyć, normalnie funkcjonować - wyjaśniła.

Swoje stanowisko ma też świętokrzyski oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Do skorzystania z jego usług zachęca rzecznik, Beata Szczepanek.

- Zapraszamy gorąco, bo bez kolejki można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przypominam, że teraz jest ona ważna trzy lata. Możemy też potwierdzić profil zaufany i pomagamy w zalogowaniu do Internetowego Konta Pacjenta. Jeżeli chcemy e-recepty otrzymywać na komórkę, albo na adres mailowy, to konto jest niezbędne - zaznacza.

Akcja potrwa do godziny 13.

Galeria zdjęć Kielce. Akcja profilaktyczna w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (01.02.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ ŚCO onkologia konsultacja lekarska EKUZ RK Kielce Świętokrzyski Klub Amazonki
other news

Podobne wiadomości

ŚCO zaprasza na bezpłatne badania

ŚCO zaprasza na bezpłatne badania

ŚCO zaprasza panie na bezpłatną cytologię. Oferuje nawet dowóz

ŚCO zaprasza panie na bezpłatną cytologię. Oferuje nawet dowóz

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Relikwie świętej Faustyny w ŚCO. Prosili o nie sami pacjenci

Relikwie świętej Faustyny w ŚCO. Prosili o nie sami pacjenci