Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Służby gotowe na koronawirusa

- Jesteśmy przygotowani na pojawienie się koronawirusa w województwie świętokrzyskim – zapewnia wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne w regionie.

Autor: Izabela Mortas

31.01.2020 12:01

image Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Gremium zbiera się po to, by wyprzedzać nieoczekiwane sytuacje. Działamy prewencyjnie - podkreśla wojewoda Zbigniew Koniusz.

Mówi, że koronawirusa w Polsce jeszcze nie ma.

- Gdyby jednak się pojawił, czy to poprzez chorego, który go przywiezie, czy kontakt wtórny,  będziemy na to przygotowani - mówi Zbigniew Koniusz.

- Sprawdzane są możliwości oddziałów zakaźnych i stopień ich zabezpieczenia przed tego typu wirusem, a także przygotowywany jest schemat postępowania służb na wypadek jego wystąpienia - dodaje wojewoda.

- Najgorszą rzeczą jest roznieść wirusa, czyli w sposób nieodpowiedni transportować chorego, u którego stwierdzimy jakieś objawy - zaznacza Zbigniew Koniusz.

Wojewoda podkreśla, że Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa i Transportu Sanitarnego jest przygotowane do trudnych transportów.

- Kilkanaście lat temu przechodziliśmy podobną sytuację z Ebolą. Dysponujemy zatem odpowiednimi strojami zabezpieczającymi ratowników, a także specjalnym urządzeniem do transportu osoby zarażonej wirusem – dodaje wojewoda.

Na przyjęcie chorych przygotowane są też szpitale. Wojewoda zapewnia, że w razie potrzeby nie będzie problemu ani z wydzieleniem pojedynczych miejsc, ani całych pięter w placówkach w przypadku pojawienia się wirusa. W grę wchodzi także wyodrębnienie całego szpitala.

Zbigniew Koniusz uspokaja, że koronawirus nie jest wirusem zjadliwym i na obecnym etapie podstawowa ochrona, czyli używanie maski i częste mycie rąk całkowicie nas zabezpiecza.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

wirus Ebola Świętokrzyski Urząd Wojewódzki RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Zbigniew Koniusz koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Wirus wcześniej, czy później dotrze do Polski

Wirus wcześniej, czy później dotrze do Polski

Koronawirus groźny także w Świętokrzyskiem?

Koronawirus groźny także w Świętokrzyskiem?

Wojewoda o funduszu dróg i sprawie Promnika

Wojewoda o funduszu dróg i sprawie Promnika

Groźny wirus dotarł do Skandynawii

Groźny wirus dotarł do Skandynawii