Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowy oddział rehabilitacji powstanie w Busku-Zdroju

Od 1 lutego w województwie świętokrzyskim przybędzie miejsc dla pacjentów wymagających rehabilitacji neurologicznej.

Autor: Iwona Murawska

30.01.2020 11:40

image Uzdrowisko Busko-Zdrój SA, Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

20 łóżek przeznaczonych dla osób potrzebujących pomocy po udarze mózgu utworzonych zostanie w uzdrowisku w Busku-Zdroju - informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W tym oddziale planujemy zakontraktować 20 łóżek. Na pewno w znacznym stopniu zwiększy to dostęp do rehabilitacji. W naszym województwie w wielu placówkach, które mają zakontraktowane oddziały neurologiczne również funkcjonują oddziały rehabilitacji neurologicznej, ale widzimy, że ta liczba jest niewystarczająca - dodała Małgorzata Kiebzak.

Udary mózgu są na drugim miejscu jeżeli chodzi o choroby układu krążenia. Zapadają na nie coraz młodsze osoby. Jak przyznaje dr Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, oddział rehabilitacji neurologicznej powinien być w każdym szpitalu powiatowym.

- Takie oddziały zajmują się specyficznymi pacjentami. To chorzy, którzy muszą być rehabilitowani w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od udaru. Wówczas bardzo szybko uzyskuje się bardzo dobry efekt. Celem takich oddziałów jest zapobieganie powstawania niepełnosprawności i cofnięciu się zmian neurologicznych - dodał Wojciech Przybylski.

Na działalność oddział rehabilitacji neurologicznej w Uzdrowisku w Busku-Zdroju otrzyma 1,5 mln zł. Podobne funkcjonują m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz szpitalach powiatowych w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Sandomierzu i Staszowie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój Małgorzata Kiebzak RK Kazimierza Wielka Uzdrowisko Busko-Zdrój Wojciech Przybylski
other news

Podobne wiadomości

Buskie uzdrowisko się rozwija. Będzie ogromna inwestycja

Buskie uzdrowisko się rozwija. Będzie ogromna inwestycja

Cukrzyca coraz groźniejsza. Buskie uzdrowisko sprawdzi kondycję mieszkańców

Cukrzyca coraz groźniejsza. Buskie uzdrowisko sprawdzi kondycję mieszkańców

Uzdrowisko w Busku-Zdroju ma nową radę nadzorczą

Uzdrowisko w Busku-Zdroju ma nową radę nadzorczą