Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Koronawirus groźny także w Świętokrzyskiem?

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą obawiać się koronawirusa, ponieważ tak jak inni Polacy również podróżują za granicę - przyznaje Wojciech Przybylski, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. zakażeń. Dotychczas z powodu tego wirusa zmarło już ponad 80 osób, a liczba zarażonych rośnie i obecnie wynosi prawie już 3 tys. osób.

Autor: Iwona Murawska

27.01.2020 13:01

image Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Przybylski, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. zakażeń i Jerzy Staszczyk, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówi Wojciech Przybylski, liczba chorych może się jeszcze zwiększyć.

- Rozpoczął się sezon narciarski i wiele osób wyjeżdża na narty do Włoch, Austrii, czy Francji, a więc potencjalnie będą mogły mieć kontakt z ludźmi, którzy przybyli z zagrożonego regionu. Ponadto wiele osób podróżuje samolotami, kontaktuje się na lotniskach, więc nie da się rozdzielić strumieni osób, które podróżują z Chin od innych.

Do Polski z chińskiego miasta Wuhan wróciła grupa studentów z Rzeszowa, którzy byli tam na wymianie międzynarodowej. Z lotniska Chopina w Warszawie trafili na obserwację i czują się dobrze.

Jak informuje Jerzy Staszczyk, świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii, dotychczas na terenie naszego województwa służby sanitarne nie odnotowały zakażenia koronawirusem.

- Polskie służby sanitarne z ministerstwem zdrowia podjęły wszelkiego rodzaju działania, które będą chroniły  mieszkańców. W Polsce było już kilka przypadków w Krakowie i Warszawie, gdy   poddano pacjentów  szczególnej  obserwacji. Natomiast póki w naszym województwie nie było jeszcze przypadku osoby zakażonej koronawirusem - dodał Jerzy Staszczyk.

Pierwszym ogniskiem nowego koronawirusa jest miasto Wuhan w środkowych Chinach, ale pojedyncze przypadki zaobserwowano także w Japonii, Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, Wietnamie, Malezji i Nepalu. Koronawirus dotarł także do Australii, USA, Kanady i Francji. 

Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono blisko 770 nowych przypadków choroby. Wirus rozwija się od 7 do 14 dni. Pierwsze objawy mogą wskazywać na grypę. To wysoka gorączka, kaszel i ogólne osłabienie. Wirus może powodować śmiertelne zapalenie płuc.

Służby sanitarne apelują, by nie wyjeżdżać do tych krajów, w których stwierdzono obecność  wirusa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chiny RK Kielce Wojciech Przybylski Jerzy Staszczyk koronawirus Wuhan
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

RADIO POZNAŃ. Koronawirus z Chin. Czy może trafić do Wielkopolski?

RADIO POZNAŃ. Koronawirus z Chin. Czy może trafić do Wielkopolski?