Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poczuj ciepło bez smogu. Wymiana pieców ze wsparciem finansowym

Mieszkańcy Kielc mogą ponownie ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. W zeszłym roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 300 tys. zł. W tym roku kwotę zwiększono do 2 mln zł.

Autor: Kamil Król

25.01.2020 13:21

image   Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dofinansowanie może wynieść do 8 tys. zł w przypadku podłączenia ogrzewania gazowego, elektrycznego lub pompy ciepła. W budynkach wielorodzinnych za podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej dopłata może wynieść nawet do 40 tys. zł.

Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc, w lutym miasto zorganizuje cykl spotkań, podczas których urzędnicy szczegółowo wyjaśnią zasady funkcjonowania programu. 

- Spotkania odbędą się w różnych częściach miasta, po to, aby jak najwięcej mieszkańców wzięło w nich udział. Pracownicy ratusza wyjaśnią wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim powiedzą, w jaki sposób należy złożyć wniosek o udzielenie dotacji. Przy okazji przedstawimy zalety przyjaznych środowisku systemów ogrzewania - mówi.

Sceptyczny co do pomysłu ratusza na dofinansowanie wymiany starych pieców jest Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jego zdaniem, funkcjonujący od roku program „Czyste powietrze” daje możliwość refundacji aż 90 proc. kosztów wymiany pieców.

- Moim zdaniem miasto powinno dofinansować brakujące 10 proc. mieszkańcom o najniższych dochodach. Wówczas w 100 proc. możemy przeprowadzić termomodernizację, wymianę źródła ciepła i problem znika - przekonuje.

Jak dodaje prezes Ryszard Gliwiński, osoba, która skorzysta z miejskiego programu, nie będzie mogła starać się o dofinansowanie z programu funduszu. Ponadto program „Czyste powietrze” zakłada nie tylko wymianę źródła ciepła, ale również termomodernizację budynków, docieplenie ścian i stropów oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Do tej pory fundusz podpisał blisko 4,8 tys. umów na łączną kwotę 110 mln zł.

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ PRACOWNIKÓW WYDZIAŁU GOSPODARKI KOMUNALNEJ I ŚRODOWISKA URZĘDU MIASTA KIELCE Z MIESZKAŃCAMI WS. WYMIANY STARYCH PIECÓW NA EKOLOGICZNE ŹRÓDŁA CIEPŁA:

3 lutego godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 8 przy ulicy Hauke-Bosaka

4 lutego godz. 17 w Przedszkolu Samorządowym nr 9 przy ul. Orkana 32;

5 lutego godz. 17 w Przedszkolu Samorządowym nr 18 przy ul. Malików 3;

7 lutego godz. 16.40 w Przedszkolu Samorządowym nr 6 przy ul. Bukowej 8;

11 lutego godz. 16.30 w Domu Kultury "Białogon" przy ul. Pańskiej 1A.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

WFOŚiGW smog piec węglowy RK Kielce program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Czas wymienić piec

Czas wymienić piec

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Walka o czyste powietrze trwa

Walka o czyste powietrze trwa