Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Końskie chcą obwodnicy

Końskie zabiegają o wpisanie planu budowy obwodnicy miasta do listy inwestycji finansowanych przez rząd. Obecnie przez środek miasta przebiega ruch tranzytowy, po drogach wojewódzkich i krajowych. Pojawiła się szansa na realizację tego zadania w rządowym programie „100 obwodnic”.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

24.01.2020 14:43

image Końskie. Widok na miasto Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowa trasa zaczynałaby się od wylotu drogi wojewódzkiej 728 w okolicy Kornicy i biegłaby na wschód przecinając drogę 749 w okolicy Rogowa i dalej do drogi krajowej 42. Obwodnica jest bardzo ważna dla miasta, ponieważ ruch tranzytowy prowadzony ulicami w centrum powoduje hałas i korki.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, zwraca uwagę, że również planowana rewitalizacja rynku uzależniona jest od powstania obwodnicy.

- Rewitalizacja jest pomyślana jako element ściśle powiązany z możliwością tranzytu, czyli z możliwością wykluczenia ciężkiego sprzętu komunikacyjnego poza centrum miasta. Trudno sobie wyobrazić, żeby przez centrum przebudowanego miasta dopuścić do przejazdu 20-tonowe ciężarówki - podkreśla burmistrz.

Krzysztof Obratański dodaje, że dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia tego zadania już jest sporządzona.

- Dziś jesteśmy po konsultacjach społecznych, po wyborze najkorzystniejszego wariantu i po uzyskaniu decyzji środowiskowej - mówi burmistrz.

W sierpniu 2018 roku komplet dokumentów trafił do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Obecnie to ta instytucja bada zasadność inwestycji. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, premier ma ogłosić listę 100 obwodnic jeszcze w tym miesiącu. Rząd zamierza przeznaczyć na ten program 20 mld zł w całym kraju.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie obwodnica Krzysztof Obratański RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Ostatnia prosta do obwodnicy Opatowa

Ostatnia prosta do obwodnicy Opatowa

Powstanie drugi most w Nowym Korczynie. Na potrzeby obwodnicy

Powstanie drugi most w Nowym Korczynie. Na potrzeby obwodnicy