Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ratownicy medyczni dostaną podwyżki

Ponad 13 mln zł na podwyżki dla ratowników medycznych przeznaczy w tym roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik instytucji, w zależności od miejsca pracy dodatek do pensji ratownika będzie zróżnicowany.

Autor: Iwona Murawska

24.01.2020 11:22

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Ratownik medyczny zatrudniony na pełny etat na SOR albo izbie przyjęć będzie otrzymywał 1,6 tys. zł brutto dodatku do pensji. Natomiast pozostali ratownicy dostaną 1,2 tys. zł brutto – wyjaśnia Beata Szczepanek.

Jacek Gawłowski, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego przyznaje, że po kilku latach starań, prośby o podwyżki zostały wysłuchane przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia. Związkowiec uważa jednak, że zawód ratownika medycznego wciąż jest niedoceniany, a to bardzo odpowiedzialna praca. Jak mówi, ratownik medyczny z kilkuletnim stażem zarabia średnio niecałe 3 tys. zł netto, a osoba, która dopiero zaczyna pracę w tym zawodzie, nieco ponad 2 tys. zł netto.

- Powinniśmy zarabiać zdecydowanie więcej. Chcielibyśmy, by to było przynajmniej w pobliżu średniej krajowej, a do tej brakuje nam kilkadziesiąt procent. W województwie świętokrzyskim jest kilkudziesięciu ratowników medycznych, a czuwamy nad bezpieczeństwem zdrowia i życia 1,5 mln mieszkańców naszego regionu - dodaje Jacek Gawłowski.

Na kwiecień zaplanowano rozmowy ratowników z ministrem zdrowia. Związkowcy chcą, żeby przyznane dodatki zostały im wliczone do pensji, co gwarantowałoby ich wypłatę. Ratownicy walczyli o podwyżki od kilku lat. Porozumienie udało się wypracować dopiero w 2017 roku. Od tego czasu co roku otrzymują o 400 zł więcej do podstawy wynagrodzenia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ ratownicy RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego
other news

Podobne wiadomości

Ratownicy jak pielęgniarki. Ale pacjenci mogą być spokojni

Ratownicy jak pielęgniarki. Ale pacjenci mogą być spokojni