Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz więcej chorych na nowotwory, ale maleje liczba zgonów

Ponad 6 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego zachorowało w ubiegłym roku na nowotwór złośliwy, a połowa z nich zmarła. Jak informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przyczyn należy upatrywać w małej zgłaszalności na badania profilaktyczne.

Autor: Iwona Murawska

23.01.2020 14:45

image 23.01.2020 Kielce. ŚCO. Konferencja dot. aktualnej sytuacji w zakresie epidemiologii nowotworów w woj. świętokrzyskim. Od lewej: dr n.med. Leszek Smorąg – ginekolog onkolog, lek med. Jakub Spałek – koordynator Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi i profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Europie zachodniej 70 proc. pacjentów zgłasza się do lekarza w jeszcze wyleczalnym stadium choroby, natomiast w Polsce 70 proc. osób, które zgłosiły się do specjalisty ma już stan zaawansowany.

- Z drugiej strony obserwujemy nowe zjawisko, że choroby nowotworowe stają się chorobami przewlekłymi. Co jakiś czas wychodzą nowe substancje, nowe leki, które można stosować w terapii celowanej. Polega ona na tym, że w określonym nowotworze jest lek, którym potrafimy zablokować raka - wyjaśnia Stanisław Góźdź.

W województwie świętokrzyskim wzrasta jednak liczba osób, które zapadają na nowotwory głowy i szyi. Natomiast maleje liczba osób, które zmarły z powodu tych nowotworów. Jak informuje Jakub Spałek, koordynator Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w ŚCO, najczęstszym nowotworem głowy i szyi jest złośliwy rak krtani.

- Pięciokrotnie częściej dotyka on mężczyzn. Z reguły są to pacjenci przewlekle palący papierosy, nadużywający wysokoprocentowego alkoholu, ale jest nowy czynnik ryzyka, czyli infekcja wirusem HPV - dodał Jakub Spałek.

W 2017 roku na nowotwór krtani w naszym województwie zachorowało 80 osób, a na pozostałe nowotwory głowy i szyki 130 osób. Połowę z tych osób udało się wyleczyć.

Z kolei maleje zachorowalność na raka szyjki macicy. Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog z ŚCO, w 2017 roku na ten nowotwór zachorowało 117 kobiet, w tym 46 z nich miało raka w fazie przedinwazyjnej, gdzie jest bardzo duża szansa na stuprocentowe wyleczenie.

- Ten wynik stawia nas w polskiej czołówce, dlatego, że w naszym regionie wykryliśmy w 40 proc. stan przedinwazyjny, podczas gdy średnia krajowa, to około 20 procent. Niestety, ale w ubiegłym roku z powodu raka szyjki macicy zmarły 34 kobiety. Jest to śmiertelność na poziomie 40 proc., a w Polsce ta średnia waha się w granicach 60 proc. - dodał Leszek Smorąg.  

W 2016 roku badanie cytologiczne w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonało niespełna tysiąc kobiet, podczas, gdy w roku ubiegłym było to już ponad 8 tys. pań.

W ubiegłym roku w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało 165 tys. osób, a 100 tys. z nich zmarło.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Stanisław Góźdź nowotwory RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

ŚCO zaprasza panie na bezpłatną cytologię. Oferuje nawet dowóz

ŚCO zaprasza panie na bezpłatną cytologię. Oferuje nawet dowóz

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Kolejny nowatorski zabieg w ŚCO

Relikwie świętej Faustyny w ŚCO. Prosili o nie sami pacjenci

Relikwie świętej Faustyny w ŚCO. Prosili o nie sami pacjenci

Góralska muzyka rozbrzmiała w ŚCO

Góralska muzyka rozbrzmiała w ŚCO