Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz ma budżet prawie bez inwestycji

Prawie 5 mln zł sięgnie tegoroczny deficyt w budżecie Sandomierza. Zostanie on pokryty przede wszystkim z emisji obligacji komunalnych. Dochody miasta określono na poziomie 131 mln zł. Miejscy radni przyjęli plan finansów, ale nie byli jednomyślni.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

23.01.2020 08:37 / Aktualizacja 23.01.2020 15:17

image 23.01.2020. Sandomierz. Sesja Rady Miasta w Sandomierzu Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wojciech Czerwiec, przewodniczący rady miasta powiedział, że martwi go rosnące zadłużenie, które sięga 40 mln zł. W tym roku gmina wyemituje obligacje na kwotę 7,5 mln zł, z tego 3,5 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, a reszta na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Przewodniczący zwrócił uwagę, że jeszcze nigdy nie było tak, aby w budżecie nie było żadnych inwestycji tzw. jednorocznych, czyli np. remontów dróg i chodników. Zwykle planowano od 15 do 20 takich zadań rocznie. W tym roku wpisano do budżetu tylko budowę trzech placów zabaw w ramach budżetu obywatelskiego oraz przebudowę przestarzałego systemu przeciwpożarowego w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu, co jest konieczne za względu na wymogi straży pożarnej. Wszystkie ze 120 wniosków zgłoszonych do budżetu zostało odrzuconych.

23.01.2020. Sandomierz. Sesja Rady Miasta w Sandomierzu. Na zdjęciu (od lewej): Sylwester Łatka - radny Rady Miasta w Sandomierzu, Piotr Chojnacki - wiceprzewodniczący Rady Miasta w Sandomierzu, Wojciech Czerwiec - przewodniczący Rady Miasta w Sandomierzu, Jerzy Żyła - wiceprzewodniczący Rady Miasta w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Największe pieniądze pójdą na inwestycje wieloletnie, do których gmina zobowiązana jest wcześniejszymi umowami i na które ma unijne dofinansowanie - powiedział burmistrz Marcin Marzec.

Wymienił m.in. dokończenie remontu parku saskiego, rozbudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej, kontynuację wymiany oświetlenia ulicznego, dokończenie modernizacji zielonego skweru przy placu 3 Maja, wymianę dachu na miejskim stadionie oraz budowę mieszkań socjalnych. Miasto zaplanowało też remont ulic Rokitek i 2. Pułku Piechoty Legionów, na co chce zdobyć rządowe dofinansowanie.

23.01.2020. Sandomierz. Sesja Rady Miasta w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Mam swoje wizje rozwoju Sandomierza. Chciałbym zmieniać to miasto, podejść do tego inaczej, niż w latach poprzednich, ale w wielu przypadkach mam związane ręce. Najpierw musimy uporządkować to, z czym borykamy się od wielu lat, do czego zobowiązały się poprzednie władze samorządowe. Nie mamy na to własnych pieniędzy, dlatego musimy się zadłużyć - stwierdził burmistrz.

Marcin Świerkula, radny Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że w budżecie brakuje wydatków na poprawę infrastruktury przyciągającej przedsiębiorców. Nie zaplanowano też nic dla rozwoju turystyki. Radny zwrócił również uwagę na dysproporcje w rozdysponowaniu środków.

- Prawa strona miasta, oprócz placu zabaw właściwie nic więcej w tym roku nie dostanie. Ten budżet generuje kolejne zadłużenie. Nie mogę za nim głosować - stwierdził Marcin Świerkula.

Radny PiS Krzysztof Szatan wyraził niepokój, dotyczący perspektywy finansowej gminy. Uważa, że przyszły rok będzie bardzo trudny, dlatego trzeba ograniczyć zadania przewidziane w planie rewitalizacji. Chodzi m.in. o bardzo drogą modernizację giełdy rolniczej, która ma kosztować ok. 20 mln zł.

- Liczyłem na inne podejście do problemu finansów miasta i jego rozwoju, a tu nowy burmistrz, nowi radni a idą starymi śladami - powiedział radny.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych, 6 było przeciw.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta RK Sandomierz Marcin Marzec Wojciech Czerwiec
other news

Podobne wiadomości

Sandomierz szuka oszczędności

Sandomierz szuka oszczędności

Wyższe podatki w Sandomierzu

Wyższe podatki w Sandomierzu

Drożej za żłobek w Sandomierzu

Drożej za żłobek w Sandomierzu

Sandomierska rada miasta nie chce potępić promocji LGBT

Sandomierska rada miasta nie chce potępić promocji LGBT