Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szczepienia wstrzymane, preparatów brak

Kielce wstrzymały bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV, wywołującemu m.in. raka szyjki macicy. Powodem tego kroku jest brak preparatu na rynku. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc twierdzi, że firma, z którą miasto ma podpisaną umowę na zakup szczepionek nie nadąża z ich produkcją.

Autor: Iwona Murawska

22.01.2020 15:35

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

- Kielce i tak są w korzystnej sytuacji, ponieważ mamy umowę z firmą, która produkuje preparaty. Szczepionkę dostaniemy w pierwszej kolejności, nawet przed jej dostarczeniem do aptek w Polsce – zapewnia Marcin Różycki.

Jak dodaje, pierwsza partia 400 preparatów ma dotrzeć do Kielc na początku lutego, a kolejne mają być dostarczane sukcesywnie, więc dziewczynki z roczników 2006 i 2007 zostaną zaszczepione.

Firma MSD, od której miasto kupuje szczepionki przeciw 9 typom wirusa HPV potwierdza, że dostępność preparatu na polskim rynku jest aktualnie ograniczona. „Przyczyny tego wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców”, pisze pracownik firmy MSD w mailu do naszej redakcji. Jednocześnie zapewnia, że priorytetem firmy jest zapewnienie dostępności szczepionki na potrzeby samorządowych programów szczepień rozpoczętych w 2019 roku.

Leszek Smorąg, ginekolog - onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że szczepionka, którą miasto kupuje od firmy MSD jest obecnie najlepszą na świecie, a produkuje ją tylko to jedna firma.

- Poprzednie szczepionki, skierowane przeciwko dwóm lub czterem typom wirusa nie dawały tak skutecznej ochrony. Przykłady wielu krajów pokazują, że zaszczepienie całej populacji, zarówno dziewcząt, jak i chłopców da w przyszłości zredukowanie zachorowań na raka szyjki macicy o 85 procent – dodał dr Leszek Smorąg.

W Kielcach dzięki programowi, który funkcjonuje od 7 lat, zaszczepiono dotychczas prawie osiem tysięcy dziewcząt. Szczepionka przeciw wirusowi HPV na rynku ma być ogólnie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepienie HPV RK Kielce Marcin Różycki dr Leszek Smorąg
other news

Podobne wiadomości

Ostatni dzwonek na szczepienie przeciw grypie [LISTA PRZYCHODNI]

Ostatni dzwonek na szczepienie przeciw grypie [LISTA PRZYCHODNI]

Bezpłatne szczepienia w Kielcach będą kontynuowane

Bezpłatne szczepienia w Kielcach będą kontynuowane

Będą darmowe szczepienia przeciw grypie w Starachowicach

Będą darmowe szczepienia przeciw grypie w Starachowicach

Tylko szczepionka uchroni nas przed odrą

Tylko szczepionka uchroni nas przed odrą