Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji

Zawody łazików marsjańskich po raz drugi z rzędu odbędą się w Kielcach. Dziś oficjalnie poinformowali o tym organizatorzy wydarzenia. Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation zapowiada, że rywalizacja będzie miała miejsce między 11, a 13 września.

Autor: Daniel Lenart

21.01.2020 14:36

image 21.01.2020. Kielce. Konferencja na temat kolejnej edycji zawodów łazików marsjańskich. Na zdjęciu (od lewej): Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Wiesław Trąmpczyński - rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Łukasz Wilczyński - prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Bogdan Wenta - prezydent Kielc i prof. Paweł Łaski - prezes zarządu Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

- Będą zawody, będą pokazy, ciekawe prelekcje oraz mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz nastolatków. Planujemy dużo nowych rzeczy, bardziej nastawiamy się na kwestie robotyki. Chcemy rozwijać kreatywność młodego pokolenia – zapowiada Łukasz Wilczyński.

Nowością jest zmiana nazwy zawodów. Zamiast European Rover Challenge będzie to teraz po prostu ERC z dopiskiem Space and Robotic Event, aby podkreślić, że nie są to jedynie zawody konstruktorów, ale też spotkanie miłośników nowoczesnych technologii. Łukasz Wilczyński tłumaczy, że jest to wydarzenie o randze światowej, a nie jedynie europejskiej. Pokazuje to duża liczba drużyn spoza Starego Kontynentu. W Kielcach mają się pojawić przedstawiciele firm z branży kosmicznej oraz reprezentanci między innymi Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej nie ukrywa zadowolenia z faktu, że kielecka uczelnia będzie współorganizatorem wrześniowej imprezy. - Ubiegłoroczne zawody, w które politechnika była zaangażowana były najlepszymi w historii – twierdzi rektor Trąmpczyński. Współorganizatorem ERC jest też Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego jest przekonana, że zawody przełożą się na rozwój Kielc i regionu. – To wydarzenie, podczas którego nauka spotyka się z biznesem. Korzystają na tym obie strony i my wszyscy, bo przecież te technologie, które są używane przez łaziki i roboty, trafiają też do urządzeń stosowanych w naszych domach – mówi Renata Janik.

Faworytem zawodów będzie drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. To zwycięzcy ubiegłorocznej ERC oraz triumfatorzy University Rover Challenge, konkursu odbywającego się w Stanach Zjednoczonych.

Kamil Korycki z zespołu Impuls zapowiada, że łazik wystawiony we wrześniu będzie jeszcze lepszy. - Chcemy usprawnić systemy wizyjne i autonomiczne, dzięki czemu łazik będzie podejmował decyzje samodzielnie. Za to dostaje się dużo punktów. Musimy też zmniejszyć wagę pojazdu, bo jest tak duża, że nie możemy dodawać nowych elementów – tłumaczy Kamil Korycki.

Organizację zawodów ERC wspiera Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Miasto podobnie, jak w ubiegłym roku będzie pomagało przy tworzeniu toru marsjańskiego, na którym rywalizować będą łaziki. Trasę, możliwie wiernie odzwierciedlającą powierzchnię Marsa, zaprojektuje geolog planetarny.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja na temat kolejnej edycji zawodów łazików marsjańskich (21.01.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Wenta Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik prezydent Kielc łaziki marsjańskie prof. Wiesław Trąmpczyński Politechnika Świętokrzyska RK Kielce European Rover Challenge European Space Foundation
other news

Podobne wiadomości

Łaziki znów wyruszyły na czerwoną planetę. Dziś finał European Rover Challenge

Łaziki znów wyruszyły na czerwoną planetę. Dziś finał European Rover Challenge

Wielki sukces studentów. Mimo że łazik na Marsa nie poleci

Wielki sukces studentów. Mimo że łazik na Marsa nie poleci

Pokazy łazików i promocja odnawialnych źródeł energii na pikniku

Pokazy łazików i promocja odnawialnych źródeł energii na pikniku

Łaziki gotowe do zawodów. Nagroda dla zwycięzcy też jest... kosmiczna

Łaziki gotowe do zawodów. Nagroda dla zwycięzcy też jest... kosmiczna