Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jadwiga Korniłowicz - niezwykła córka Henryka Sienkiewicza

Córka Henryka Sienkiewicza, ale też emancypantka, kobieta walcząca o wolność Polski, malarka, pisarka, a przede wszystkim genialna tłumaczka dzieł Josepha Conrada. Mowa o Jadwidze Korniłowicz. Jej jest poświęcona najnowsza wystawa w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Wernisaż odbył się we wtorkowy wieczór.

Autor: Dorota Klusek

21.01.2020 13:20 / Aktualizacja 21.01.2020 22:00

image Oblęgorek. 21.01.2020. Wernisaż wystawy "Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla - historia życia i twórczości Jadwigi Sienkiewiczówny" Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Aranżacją ekspozycji zajęła się Kinga Mostowik, która od lat projektuje wnętrza prywatne i publiczne. Była także szefem stylistów w branżowej prasie. Z Muzeum Narodowym w Kielcach, którego oddziałem jest Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, współpracowała już kolejny raz.

Jak wyjaśnia Agnieszka Kowalska-Lasek, kurator wystawy, sala została podzielona na strefy.

- Wspólnie stwierdziliśmy, że warto to życie Jadwigi Korniłowicz zamknąć w ważnych kręgach. Kręgu dzieciństwa, które jak dla każdego z nas, tak i dla niej miało fundamentalne znaczenie, później ten krąg związany z Zakopanem - z jednej strony ciepłe, cudowne miejsce, gdzie mieszkali ważni dla niej ludzie, a z drugiej zimne i nieprzyjemne, bo kojarzące się z zamknięciem w sanatorium. Ale mamy też przestrzeń poświęconą jej życiu z Tadeuszem Korniłowiczem, który tak bardzo był zachwycony i tak wiele starań wkładał w ochronę przyrody tatrzańskiej - wyjaśnia.

Poszczególne sfery zostały oddzielone nie tylko fizycznie, ale też kolorystycznie. Wchodząc w kolejne działy, widzowie odkrywają, jak niezwykłą osobą była Jadwiga Korniłowicz. Próżno jednak szukać pełnej informacji, bo wystawa tak została pomyślana, żeby rozbudzić ciekawość i zaintrygować do poznawania artystki.

A co każdy z nas powinien wiedzieć o córce Noblisty?

- Ma swój udział w literaturze, w kulturze polskiej, dlatego, że jest twórcą przekładów dzieł Josepha Conrada, Romaina Rollanda, Oscara Wilde’a. Literatury francuskiej i angielskiej. Oprócz tego ważne jest, że jest to bohaterka reprezentatywna dla milionów dziewcząt w tamtym okresie, które musiały walczyć o siebie - o prawo do edukacji, wyboru partnera życiowego, decydowania o sobie. To była emancypantka, jedna z pierwszych żołnierek, walczyła na froncie, a do tego była córką Henryka Sienkiewicza, osobą pożądaną w każdym towarzystwie, ale też niezrealizowaną niestety malarką i poetką - wymienia Agnieszka Kowalska-Lasek.

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach zwrócił uwagę, że wystawa poświęcona zapomnianej i niedocenianej Jadwidze Korniłowicz, pokazuje też ważny wycinek z życia samego Henryka Sienkiewicza.

- Bo my znamy Henryka Sienkiewicza jako pisarza, publicystę, działacza społecznego, natomiast mniej wiemy na temat jego życia rodzinnego, które z jednej strony było tragiczne, bo bardzo młodo zmarła jego żona, zostawiając go z dwójką dzieci. Na tej wystawie możemy podejrzeć, jak wyglądały relacje między Sienkiewiczem, a jego córką - zauważa.

Liczne fakty poznajemy z dokumentów, zdjęć, a także z listów. Ozdobą są obrazy pędzla Jacka Malczewskiego czy Leona Wyczółkowskiego. Można się również przekonać, jaką poetką była „Dzinia”, ponieważ pokazane zostały do niedawna nieznane jej wiersze, odnalezione w korespondencji Stefana Żeromskiego i Zofii Abakanowicz.

Na wystawie znalazł się też rarytas, który dopiero ujrzał światło dzienne. To część dzienników Tadeusza Korniłowicza, odnalezionych w 2019 roku w domu przy ulicy Oswalda Balzera w Zakopanem. Te zapiski rozpalają wyobraźnię badaczy, do czego przyznał się historyk literatury, profesor Stanisław Żak.

- Chętnie bym się do tego przysiadł i poczytał. Musi w nich być zapisanych wiele aktualności - zauważył.

Mówiąc o wystawie, zaznaczył, że była koniecznością.

- Wypełnia ważną lukę, bo kto wie, że Jadwiga Sienkiewiczówna w ogóle była. W ogóle była… - podkreślił.

Wielu gości przyznało, że ekspozycja odkrywa ważną osobę. Wśród nich była Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc, a na co dzień mieszkanka Oblęgorka.

- Zaintrygowała mnie postać Jadwigi Korniłowicz. Dobrze, że takie wystawy są organizowane, że możemy odkrywać też nowe rzeczy - powiedziała.

Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn, gdzie leży Oblęgorek, stwierdził, że wystawa jest kolejnym przykładem na to, że wciąż poznajemy Sienkiewiczów.

- Pałacyk w Oblęgorku to jest trwały element tej gminy. Ale nie jest to jedynie muzeum, bo przez to, że tutaj wciąż mieszkają potomkowie Henryka Sienkiewicza, ta historia wciąż jest żywa - mówił.

Na wernisażu nie zabrakło także gości z Kielc. Pani Maria powiedziała, że jak tylko może, to przyjeżdża do Oblęgorka. Ją także zafascynowała bohaterka wystawy.

- Dobrze, że ukazano wreszcie tę postać, o której tak niewiele wiemy - wyjaśniła.

Wystawa „Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla - historia życia i twórczości Jadwigi Sienkiewiczówny” potrwa do 31 marca. Towarzyszy jej książka o takim samym tytule, autorstwa doktor Agnieszki Kowalskiej-Lasek. Więcej o życiu Jadwigi z Sienkiewiczów będzie można się dowiedzieć podczas spotkania w ramach „Niedziela w Muzeum”, które odbędzie się 26 stycznia.

Oblęgorek. Wernisaż wystawy „Panna na Oblęgorku i na frankach Nobla - historia życia i twórczości Jadwigi Sienkiewiczówny” (21.12.2019) [Zdjęcia: 55]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Oblęgorek Bożena Szczypiór Henryk Sienkiewicz RK Kielce Tadeusz Tkaczyk
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Jadwiga Korniłowicz - niezwykłe dzieje panny na Oblęgorku

Jadwiga Korniłowicz - niezwykłe dzieje panny na Oblęgorku