Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czy Promnik odda unijne dotacje, czy umowy są ważne? Pytań coraz więcej

Kto ma rację w sporze o Promnik? Samorządowcy powołują się na porozumienie zawarte z prezydentem Kielc w 2012 roku, z kolei władze sortowni twierdzą, że umowa... nigdy nie weszła w życie.

Autor: Izabela Mortas

21.01.2020 12:54

image 15.01.2020 Promnik. Sortownia śmieci Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Zróżnicowanie cen za odbiór odpadów komunalnych w zakładzie utylizacji w Promniku bardzo poróżnił samorządowców i władze firmy. Starli się oni we wczorajszej audycji Radia Kielce „Punkty widzenia”, której głównym tematem były planowane od lutego podwyżki cen w Promniku.

Największe emocje wzbudziła nie sama podwyżka, ale zróżnicowanie stawek. Według zapowiedzi, inne kwoty będą płacić Kielce, a inne - znacznie wyższe gminy z powiatu kieleckiego, to zbulwersowało samorządowców.  

Tadeusz Tkaczyk, wójt Strawczyna zaznaczał, że gminy łączy z miastem porozumienie, które wyklucza różnicowanie opłat. - W jednym z paragrafów czytamy, że właściciel, czyli miasto Kielce udziela gwarancji jednakowej ceny za przyjmowanie, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych dla właściciela i gminy znajdującej się w systemie. Ponadto porozumienie obowiązuje do 31 grudnia 2028 – cytował wójt.

Wójt Strawczyna podkreślał, że porozumienie dawało gwarancję miastu Kielce na pozyskanie funduszy unijnych potrzebnych na remont instalacji w Promniku. Zaznaczał, że w bieżącej sytuacji, sortownia może być zobowiązana do zwrotu dotacji.  

Mirosław Banach, prezes sortowni odpowiadał, że porozumienie powinno wejść w życie, ale nigdy nie zostało skonsumowane przez włodarzy. - Porozumienie nigdy nie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego, dlatego nigdy nie weszło w życie. Ponadto jest wiele innych przepisów, które gminy powinny były wtedy spełnić. Jeżeli prezydent Kielc nie ogłosił porozumienia w dzienniku, gminy mogły się odwołać, ale tego nie zrobiły – zaznaczał.

O ocenę zapisów porozumienia poprosiliśmy prawników. Wojciech Stachowicz-Szczepanik, radca prawny mówi, że interpretacja samego porozumienia jest dość prosta i na jego mocy miasto Kielce udziela gwarancji jednakowej ceny dla Kielc i gmin z powiatu kieleckiego, które weszły do tak zwanego systemu.

- Porozumienie nie różnicuje ceny, czyli nie wprowadza żadnego mechanizmu, który przewidywałby cenę dla gminy Kielce innego rodzaju niż dla gmin z systemu. Zapis jest dość kategoryczny i wskazuje, że cena ma być taka sama dla wszystkich uczestników porozumienia -  ocenia.

Kwestią sporną w ocenie prawników jest natomiast konieczność publikacji porozumienia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. Jedni uważają, że powinno się ono w nim znaleźć, by nabrać mocy prawnej, inni wskazują jako ważniejsze to, że umowa była realizowana, więc de facto weszła w życie.

Czekamy na opinię w tej sprawie od prawników wojewody i marszałka województwa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Punkty Widzenia Strawczyn Promnik RK Kielce Tadeusz Tkaczyk Mirosław Banach Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Wojciech Stachowicz-Szczepanik
other news

Podobne wiadomości

Promnik zdecydował - odbiór śmieci będzie znacznie droższy

Promnik zdecydował - odbiór śmieci będzie znacznie droższy

Jest kompromis w sprawie śmieci. Harmonogramu jednak wciąż brak

Jest kompromis w sprawie śmieci. Harmonogramu jednak wciąż brak

Grozi nam śmieciowy kryzys. Promnik wstrzymuje odbiór odpadów

Grozi nam śmieciowy kryzys. Promnik wstrzymuje odbiór odpadów

Przedsiębiorcy zbulwersowani. Promnik wstrzymał odbiór odpadów

Przedsiębiorcy zbulwersowani. Promnik wstrzymał odbiór odpadów