Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Młodzież poruszyła trudne tematy. Ciekawe rozważania na scenie „Kubusia”

„Historia na 4 koniach”, czyli teatralna, bardzo współczesna interpretacja Apokalipsy świętego Jana została pokazana na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Zaprezentowali ją młodzi artyści z Grupy Oikos, działającej przy Zespole Szkół numer 3 w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

20.01.2020 20:16

image 20.01.2020 Kielce. Teatr "Kubuś". Projekt "W szkole i na scenie" - Grupa OIKOS z Zespołu Szkół nr 3 w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

To młody zespół aktorski, bo istnieje zaledwie od września 2019 roku. W jego skład wchodzą uczniowie klas pierwszych z VII Liceum Ogólnokształcącego imienia Józefa Piłsudskiego oraz z Technikum numer 8.

Jak wyjaśnia siostra Kinga Walkowiak ze Stowarzyszenia Życia Apostolskiego Koinonia świętego Pawła, która prowadzi grupę, są to osoby, które chcą angażować swój czas i talent w działalność Oikos.

- Oikos z języka greckiego oznacza „dom”, bo chcemy, by to, co się dzieje na scenie, było bliskie naszemu sercu, tak, jak bliski jest nam dom - zaznaczyła.

Scenariusz spektaklu przygotowała i reżyserią zajęła się właśnie siostra Kinga. Sięgnęła po trudny temat, zaczerpnięty z Biblii.

- Podjęliśmy interpretację współczesną czterech pierwszych pieczęci Apokalipsy świętego Jana. To są te cztery konie i na nich się skupiamy po kolei. To sceny luźno ze sobą powiązane, które mają pokazywać pewną głębię i poszukiwanie sensu życia w historii tego świata, w tym, co się dzieje - mówi.

- Historia się toczy. Ludzkość się rozwija, coś się dzieje, przemija. Widzimy różne katastrofy, wojny, nawet może się nimi przejmiemy, ale szybko o nich zapominamy. Czasami człowiek już nie szuka sensu, idzie z tłumem. Czasami jest w sieci, czasami w realu i tak sobie żyjemy. Ale jaki jest sens, do czego to wszystko zmierza? Na to pytanie chcieliśmy sobie, a także widzom udzielić odpowiedzi - podkreśla.

Przedstawienie porusza zagadnienia ważne dla młodych ludzi, jak miłość, wzajemny szacunek, ale też zauważa istotne problemy, jak chociażby przemoc w Internecie.

Spektakl został pokazany w ramach projektu „W szkole i na scenie”.

Jak wyjaśnia Karolina Gregorczyk z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, przedsięwzięcie to od trzech lat umożliwia prezentację na profesjonalnej scenie spektakli, przygotowanych przez uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej oraz uczniów szkół licealnych z województwa świętokrzyskiego.

Droga do udziału w nim jest prosta.

- Wystarczy do nas wysłać kartę zgłoszeniową wraz z fragmentem spektaklu lub scenariusza, wtedy przyjeżdżamy, oglądamy, ewentualnie pomagamy w pracy nad przedstawieniem, a efektem końcowym jest występ na naszej scenie - tłumaczy.

Zainteresowane szkoły mogą się jeszcze zgłaszać, a kolejny występ młodych artystów na scenie „Kubusia” już 10 lutego.

Kielce. Teatr "Kubuś". Projekt "W szkole i na scenie" (20.01.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Spektakl „Wszystkie myszy lubią ser” premierowo na scenie „Kubusia”

Spektakl „Wszystkie myszy lubią ser” premierowo na scenie „Kubusia”

Kolędowanie prosto z serca na scenie „Kubusia”

Kolędowanie prosto z serca na scenie „Kubusia”

Spektakle „Kubusia” dla najmłodszych na scenie w Muzeum Zabawek i Zabawy

Spektakle „Kubusia” dla najmłodszych na scenie w Muzeum Zabawek i Zabawy

Mali aktorzy wkroczyli na scenę „Kubusia”

Mali aktorzy wkroczyli na scenę „Kubusia”