Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niższe rachunki za prąd i czystsze powietrze

W powiecie koneckim powstanie w sumie 427 instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Staropolski Związek Gmin i Miast podpisał umowę z firmą Ekoenergia Sp z o. o., która zamontuje instalacje na terenie 6 gmin z powiatu koneckiego.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

20.01.2020 19:31

image 20.01.2020. Końskie. Na zdjęciu: Wioletta Turalska - skarbnik Staropolskiego Związku Gmin i Miast, Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich, Łukasz Dziedzic - prezes Ekoenergia, Michał Pękala - burmistrz Radoszyc, Leszek Kuca - wójt Rudy Malenieckiej Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Łukasz Dziedzic, prezes firmy wykonawczej podkreśla, że instalacje, które pojawią się w setkach gospodarstw oznaczają dla mieszkańców niższe ceny za prąd.

- Ludzie, którzy zamieszkują te gminy mają możliwość pozyskania 60 proc. dofinansowania na koszty instalacji fotowoltaicznej, a w perspektywie lat znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną - mówi prezes.

6 gmin z powiatu koneckiego stworzyło Staropolski Związek Gmin i Miast, co umożliwiło wyposażenie znacznego obszaru w odnawialne źródła energii. Jak podkreśla Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, współpraca gmin spowoduje poprawę jakości powietrza i środowiska na obszarze objętym projektem.

- Miasta i gminy Staropolskiego Związku Gmin i Miast staną się jaśniejszą plamą na mapie instalacji z zakresu odnawialnych źródeł energii województwa świętokrzyskiego. To będzie realny wkład naszych gmin w to, żeby planeta była czystsza - mówi burmistrz.

Łącznie na terenie sześciu gmin powstanie 427 instalacji w tym 389 to panele fotowoltaiczne, a 38 to instalacje solarne, za montaż których odpowiada firma FlexiPower Group. Całość inwestycji kosztuje 5,5 mln złotych, z czego 60 proc., to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie Energia odnawialne źródła energii RK Kielce energia odnawialna
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Zanieczyszczone powietrze powoduje nowotwór

Zanieczyszczone powietrze powoduje nowotwór

Walka o czyste powietrze trwa

Walka o czyste powietrze trwa