Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Seniorzy z gminy Oksa mają swój klub

W Błogoszowie, w gminie Oksa, otworzony został pierwszy w gminie Klub Senior Plus. Jego siedzibą jest budynek po byłej szkole podstawowej.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

17.01.2020 15:48

image 17.01.2020 Błogoszów. Otwarcie Klubu Senior Plus. Od lewej: Renata Janik - wicemarszałek województwa oraz Zbigniew Koniusz - wojewoda. Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Gmina na ten cel pozyskała dotację w kwocie 120  tys. zł w ramach rządowego programu "Senior Plus" na lata 2015-2020 przy wkładzie własnym 25 tys. zł. Za te środki na potrzeby klubu zaadaptowane zostały dwie sale, łazienka oraz kuchnia. Swoje miejsce obecnie znalazło tam 20 seniorów, chociaż pomieszczenia przegotowane są na większą liczbę osób. Kierownikiem klubu została Ewa Grzyb.

Tadeusz Soboń, wójt gminy Oksa powiedział, że to bardzo ważne miejsce w gminie, gdzie będą organizowane spotkania aktywizujące seniorów. Będą oni mieli możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. W ramach działalności prowadzone będą m.in. zajęcia rękodzielnicze oraz muzyczne. Jak dodał, seniorzy w gminie Oksa bardzo wyczekiwali takiego miejsca.

Oficjalnego otwarcia klubu oraz przecięcia wstęgi dokonali m.in. wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego oraz Maria Brańska, wicestarosta jędrzejowski.

Wojewoda Zbigniew Koniusz ma nadzieję, że to miejsce nigdy nie będzie puste, będzie tętniło życiem, a w klubie będą realizowane pasje i zainteresowania.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, stwierdziła, że kluby seniora to jedne z najważniejszych miejsc, jakie tworzy obecny rząd i samorządy. Dlatego czynione są starania, aby ich przybywało.

Maria Brańska, wicestarosta jędrzejowski podkreślała, że nie ma nic trudniejszego i gorszego w życiu, niż samotność, dlatego potrzebne są takie miejsca jak klub seniora w Błogoszowie, gdzie będzie można odnaleźć przyjazną duszę i drugiego człowieka.

Seniorzy przygotowali specjalny program artystyczny. Jak mówili, chociaż od 9 lat zrzeszeni są w Związku Emerytów i Rencistów, nie mieli swojego stałego miejsca. Dotychczas musieli m.in. korzystać z pomieszczeń remizy. 

W budynku po byłej Szkole Podstawowej w Błogoszowie obok Klubu Senior Plus od 9 lat funkcjonuje Rodzinny Dom Pomocy Caritas Kielce. Są plany, aby w pozostałych dwóch pomieszczeniach w partnerstwie z powiatem jędrzejowskim utworzona została świetlica środowiskowa ze środków EFS w ramach RPO. 

Szkoła Podstawowa w Błogoszowie nie funkcjonuje od 2007 roku.

Galeria zdjęć Błogoszów. Otwarcie Klubu Senior Plus (17.01.2020) [Zdjęcia: 13]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

klub seniora Renata Janik Oksa RK Jędrzejów Maria Barańska Tadeusz Soboń Zbigniew Koniusz
other news

Podobne wiadomości

Gmina Nagłowice cała w LED-ach

Gmina Nagłowice cała w LED-ach

Będzie nowy klub seniora, ale inny niż dotychczasowe

Będzie nowy klub seniora, ale inny niż dotychczasowe

Chcą stworzyć kolejne domy i kluby seniora w regionie

Chcą stworzyć kolejne domy i kluby seniora w regionie

Z. Koniusz: moim priorytetem będzie współpraca z samorządami [POSŁUCHAJ ROZMOWY]

Z. Koniusz: moim priorytetem będzie współpraca z samorządami [POSŁUCHAJ ROZMOWY]