Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Droga do przebudowy trudna, ale jest światełko

Najpierw aktualizacja kosztorysu inwestycji, następnie wpisanie jej do Wieloletniej Prognozy Finansowej województwa świętokrzyskiego - to najbliższe działania, konieczne do rozpoczęcia przebudowy Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Autor: Izabela Mortas

17.01.2020 11:57 / Aktualizacja 17.01.2020 14:38

image Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Potrzebna jest więc ścisła współpraca dyrekcji teatru i radnych wojewódzkich. Rozstrzyga się też kwestia współprowadzenia teatru przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie posiedzenia komisji kultury, edukacji i sportu sejmiku województwa, Michał Kotański, dyrektor teatru przedstawił aktualny stan prac, dotyczących przebudowy siedziby instytucji z uwzględnieniem jej finansowania.

- W tej chwili jesteśmy w trakcie przygotowywania wniosku o Fundusze Norweskie, mamy na to czas do połowy marca. Na przełomie września i października będziemy wiedzieć, czy i ile środków dostaniemy. Jednocześnie trwają rozmowy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o partycypowaniu w kosztach przebudowy teatru – informował.

Dyrektor dodał, że w tej chwili trwa wybór kancelarii, która przygotuje przetarg. Jednocześnie zostanie zaktualizowany kosztorys inwestycji. W tej chwili jej przewidywany koszt to 77 mln zł, ale wiadomo już, że przebudowa kieleckiej sceny dramatyczniej będzie droższa.

Na razie inwestycja może liczyć na 20 mln zł, pochodzących z funduszy unijnych i wkładu własnego, pokrywanego przez samorząd województwa. Kolejne 20 mln zł do pozyskania to fundusze norweskie, na które teatr ma duże szanse ze względu na skrupulatnie przygotowaną dokumentację.

W lutym, gdy będzie znana aktualna cena inwestycji i być może zapadną już decyzje w ministerstwie, radni sejmiku muszą pozostałą kwotę uwzględnić w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przetarg na realizację inwestycji będzie ogłoszony w lutym, lub marcu. W lipcu z kolei teatr przeniesie się do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie będzie mieścił się do zakończenia remontu.

Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach podkreśla, że choć wciąż jest wiele niewiadomych w kwestii finansowania przebudowy teatru, wszystko zmierza w dobrym kierunku.

- Przy tak dużych inwestycjach wiadomo, że procedury są dłuższe. Zmienia się rynek cenowo. W tej chwili kosztorys musi zostać zaktualizowany, ponieważ teatr aplikuje po dotację z Funduszy Norweskich – podkreśla.

Magdalena Kusztal dodaje, że pod koniec roku w ministerstwie odbyły się rozmowy, z których wynika że w najbliższych tygodniach powinna zostać podpisana umowa dotycząca współprowadzenia teatru przez ministerstwo. To oznacza współfinansowanie teatru z puli rządowej w kwocie miliona lub nieco ponad miliona złotych rocznie.

Przebudowa kieleckiej sceny dramatycznej ma zakończyć się w 2023 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Żeromskiego Michał Kotański RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Teatr imienia Stefana Żeromskiego próbuje dopiąć budżet modernizacji swojej siedziby

Teatr imienia Stefana Żeromskiego próbuje dopiąć budżet modernizacji swojej siedziby

Duże wsparcie finansowe dla teatru Żeromskiego?

Duże wsparcie finansowe dla teatru Żeromskiego?