Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bilety będą droższe. Radni zgodzili się na podwyżkę cen

Będzie podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej w Kielcach. Za ich wprowadzeniem podczas dzisiejszej sesji rady miasta opowiedziało się 13 radnych, przy pięciu głosach przeciw i trzech wstrzymujących się. Z kolei trzech radnych mimo obecności na sali nie oddało głosu.

Autor: Michał Kita

16.01.2020 15:12 / Aktualizacja 16.01.2020 16:38

image Kielce. 16.01.2020. Sesja rady miasta Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, uzasadniając projekt podwyżki stwierdziła, że jest ona konieczna z uwagi na cięcia w budżecie na komunikację w 2020 roku.

- Ten budżet jest mniejszy o 3 miliony złotych, jeżeli chodzi o realizację przewozów. Dlatego brak podwyżki cen biletów skutkowałby ograniczeniem połączeń nawet o pół miliona kilometrów w skali roku. Zmniejszyłaby się także częstotliwość kursowania niektórych linii - mówiła.

Zdaniem Anny Kibortt, przewodniczącej klubu Projekt Wspólne Kielce, która zagłosowała za przyjęciem podwyżek, ich brak spowodowałby znaczące zmniejszenie liczby wozokilometrów, co drastycznie wpłynęłoby na atrakcyjność komunikacji publicznej w Kielcach.

- Jak widzimy po zmianach przeprowadzonych w 2019 roku liczba pasażerów pierwszy raz od wielu lat wyraźnie wzrosła. Nie podnosząc cen i pogarszając jakość usług moglibyśmy się spodziewać regresu w liczbie pasażerów komunikacji publicznej - dodaje.

Przeciwny podwyżce cen biletów był między innymi Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości. Zwracał uwagę na to, że to kolejna podwyżka, którą w ostatnim czasie zafundował mieszkańcom prezydent Kielc.

- Jestem przeciwny podwyżkom między innymi dlatego, że proces remarszrutyzacji nad którym cały czas pracuje ZTM nie jest jeszcze zakończony, a miał on przynieść wymierne korzyści i oszczędności. Dlatego nie należy podnosić opłat za komunikację miejską nie mając konkretnej oferty dla mieszkańców - mówił.

Zgodnie z przyjętą uchwałą od marca cena biletu jednorazowego wzrośnie z 3 zł do 3,40 zł za bilet normalny. Bilet jednorazowy będzie ważny przez 40 minut umożliwiając wielokrotne przesiadanie się pomiędzy liniami. Cena biletu jednogodzinnego wzrośnie z 3,20 zł do 3,60 zł, bilet dobowy z 10 do 11 złotych. Bilet 90-dniowy podrożeje z 222 zł do 240 zł. Natomiast w przypadku ulgowych biletów okresowych cena ze 111 zł wzrośnie do 120 zł. Podwyżka cen biletów wejdzie w życie od 1 marca.

Galeria zdjęć Kielce. Sesja rady miasta (16.01.2020) [Zdjęcia: 37]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta radni MPK Kielce RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Prezydent znów spróbuje podnieść ceny biletów

Prezydent znów spróbuje podnieść ceny biletów

Co z podwyżką cen biletów autobusowych w Kielcach? Decyzja zapadnie lada dzień

Co z podwyżką cen biletów autobusowych w Kielcach? Decyzja zapadnie lada dzień