Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe eksponaty w sandomierskim muzeum

2019 rok był dobry dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - podsumowuje dyrektor instytucji Dominik Płaza.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

16.01.2020 15:03

image Monety wchodzące w skład tzw. skarbu z Janikowa Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Placówka pozyskała wiele ciekawych eksponatów, dzięki czemu wzbogaciły się zbiory czterech działów: archeologicznego, sztuki, historii i etnografii. Większość z nich przekazali darczyńcy - poinformował Dominik Płaza.

Wśród nabytków jest m.in. skarb z Janikowa, podarowany przez grupę poszukiwaczy działającą przy Stowarzyszeniu „Szansa”. Składa się na niego ponad 180 monet, głównie srebrnych. Najmłodsza pochodzi z 1582 roku, a najstarsza z 1664 roku.

Skarb z Janikowa koło Ożarowa został wykopany w miejscu, gdzie kiedyś istniała karczma lub zajazd. W skład tej kolekcji wchodzą też monety inflanckie, pruskie i śląskie. Ponadto do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w minionym roku trafiła moneta rzymska z I wieku naszej ery i dwa denary Bolesława Krzywoustego.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu otrzymało także zabytkowego meble przekazane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Były one używane w polskich placówkach dyplomatycznych w różnych krajach Europy i świata.

Jak dodaje dyrektor, w minionym roku dokonano też pewnych zakupów dla wzbogacenia zbiorów.  Kupiono m.in. obraz przedstawiający dwór w Wilczycach w powiecie sandomierskim, wystawiony na aukcję za 800 zł. Udało się uzyskać anonimowego sponsora, który wsparł muzeum częścią kwoty, dzięki czemu zakup był możliwy.

Obecnie sandomierskie muzeum przygotowuje wystawę o ubiegłorocznych nabytkach. Jej wernisaż odbędzie się 24 stycznia. Honorowy patronat objął minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

Ministerstwo od 1 stycznia tego roku jest organem współfinansującym sandomierskie muzeum.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

muzeum okręgowe Piotr Gliński RK Sandomierz Dominik Płaza
other news

Podobne wiadomości

Muzeum ze wsparciem ministerstwa. Dziś podpisanie umowy

Muzeum ze wsparciem ministerstwa. Dziś podpisanie umowy