Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Unijne dotacje zmienią komunikacyjne oblicze Starachowic?

Kwota prawie 90 mln zł ma zmienić transport w Starachowicach. Miasto pozyskało kolejną unijną dotację na ten cel, tym razem w wysokości 41 mln. Podobnie jak poprzednia, 35-milionowa dotacja z RPO, również te pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej i zakup niskoemisyjnego taboru.

Autor: Anna Głąb

15.01.2020 18:42

image 15.01.2020. Starachowice. Przekazanie dotacji na niską emisję. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sulek - Urząd Marszałkowski, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek woj. świętokrzyskiego, Marek Materek - prezydent Starachowic Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Do obu dotacji Starachowice dołożą w sumie 19 mln zł z własnego budżetu - mówi prezydent Marek Materek. Przypomina też, że walka o tę dotację toczyła się przez kilka lat. Zmieniały się kwoty dotacji i warunki jej pozyskania, w efekcie Starachowice dostały największą w województwie kwotę unijnego wsparcia.

W ramach projektu planowany jest zakup 15 autobusów gazowych, budowa stacji tankowania CNG, przebudowa kilku dróg, m.in.: Partyzantów, Konstytucji 3-go Maja, Parkowej i Nowej Moniuszki oraz wybudowanie 12 km ścieżek rowerowych. Wymienione zostaną także wiaty przystankowe i oświetlenie przy kilku ulicach. Pojawią się także rowery miejskie.

System ścieżek rowerowych ma łączyć osiedla mieszkaniowe z miejscami pracy i szkołami. Autobusy będą zasilane gazem ziemnym, co przełoży się na lepszą jakość powietrza w Starachowicach. Dodatkowo, ze stacji tankowania gazem będą mogły korzystać inne samochody zasilane tym samym paliwem, na przykład autobusy MAN, które powstają w mieście. Obecnie najbliższa stacja tankowania gazu ziemnego znajduje się w Radomiu.

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślał, że dotacja dla Starachowic jest jedną z największych w województwie. Dzięki temu Starachowice dołączą do miast czystszych i bezpieczniejszych.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś gratulował dobrze napisanych projektów. Dzięki zmianom w mieście, Starachowice staną się miejscem lepszym do życia, a przez to więcej młodych ludzi będzie decydowało się na stałe osiedlenie tutaj.

W Starachowicach realizowany jest także projekt „Niska emisja I”. W ramach tego projektu kupionych zostanie między innymi 10 autobusów, wyremontowana będzie baza MZK, odnowione będą również dworce w Starachowicach Wschodnich i Zachodnich. Z tej dotacji sfinansowano także nową ulicę Moniuszki, Pasaż Staffa, przedłużenie ul. Batalionów Chłopskich, budowę pętli na Grobli oraz wymianę wiat przystankowych.

Wszystkie projekty zakończą się w 2023 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski RPO komunikacja miejska Andrzej Pruś Marek Materek RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Nowe dworce w Starachowicach już wkrótce

Nowe dworce w Starachowicach już wkrótce

Będą zmiany w systemie płatnego parkowania w Starachowicach

Będą zmiany w systemie płatnego parkowania w Starachowicach

Koniec darmowego parkowania w Starachowicach. Gdzie zapłacimy?

Koniec darmowego parkowania w Starachowicach. Gdzie zapłacimy?

W Starachowicach będą ponownie produkowane STAR-y? [OGLĄDAJ]

W Starachowicach będą ponownie produkowane STAR-y? [OGLĄDAJ]