Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szczepione dzieci będą miały łatwiej?

Władze Kielc chcą premiować przy rekrutacji do przedszkoli dzieci, które zostały zaszczepione. Projekt uchwały w tej sprawie ma trafić pod obrady jutrzejszej sesji Rady Miasta Kielce. Dzieci, które zostały zaszczepione mają otrzymywać dodatkowych 35 punktów.

Autor: Iwona Murawska

15.01.2020 15:27

image   Fot. / morgueFile free photo

Zdaniem Marcina Stępniewskiego, radnego Prawa i Sprawiedliwości, to bardzo dobry pomysł, ale trudny de zrealizowania.

- Nasuwa się pytanie, czy ten pomysł faktycznie sprawdzi się w przedszkolach. Miasto ma przecież obowiązek zagwarantować miejsca wszystkim dzieciom, które tego potrzebują. Natomiast koncepcja jest słuszna. Dzisiaj o tym projekcie uchwały, który będzie procedowany na najbliższej sesji, dyskutowaliśmy na komisji edukacji i kultury. Został poparty przez wszystkich radnych - dodał Marcin Stępniewski.

Pomysł premiowania przy rekrutacji do przedszkoli dzieci, które zostały zaszczepione popiera także Anna Kibortt, kielecka radna Projektu Wspólne Kielce. Jak mówi, ona w ubiegłym roku także wnioskowała do prezydenta, aby wprowadził dodatkowe punkty dla dzieci, które zostały poddane szczepieniom ochronnym.

- Oczywiście nie wykluczamy dzieci, które ze względów medycznych nie mogą być zaszczepione. Na oświadczenie rodzica takie dzieci również będą miały przyznane dodatkowe punkty - wyjaśnia Anna Kibortt.

Zdaniem Agaty Wojdy, przewodniczącej Koalicji Obywatelskiej w kieleckiej Radzie Miasta Kielce, to rozwiązanie, które nie wyklucza, ale mocno determinuje rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci.

- W Polsce jest ustawowy obowiązek szczepienia dzieci. To rozwiązanie ma zabezpieczać zdrowotnie dzieci, które uczęszczają do przedszkola, dlatego rodzice nie powinni uchylać się od tego obowiązku - dodała Agata Wojda.

Jak podkreśla Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego, szczepionki są dobrodziejstwem, dzięki któremu udało się wyeliminować wiele groźnych nie tylko dla zdrowia, ale i życia chorób.

- Kalendarz bezpłatnych szczepień przygotowują najlepsi fachowcy z zakresu pediatrii, chorób zakaźnych i epidemiologii. Szczepienia zapobiegają wielu chorobom zakaźnym, które czasami mogą się nawet skończyć śmiercią - dodał Wojciech Przybylski.

Tego, jaką ostateczną decyzję w sprawie premiowania zaszczepionych dzieci podejmą radni, dowiemy się jutro. Sesja kieleckiej rady miasta rozpocznie się o godzinie 9.00.

Z wyliczeń kieleckiego ratusza wynika, że w mieście jest zaszczepionych ponad 90 proc. dzieci, ale bez szczepień jest kilkaset przyszłych przedszkolaków.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepienie Agata Wojda RK Kielce Wojciech Przybylski Anna Kibortt Marcin Stępniewski
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne szczepienia w Kielcach będą kontynuowane

Bezpłatne szczepienia w Kielcach będą kontynuowane

W kieleckich przychodniach są już szczepionki dla seniorów [LISTA]

W kieleckich przychodniach są już szczepionki dla seniorów [LISTA]