Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jest szansa na kompromis w sprawie śmieci

Niesegregowane śmieci od mieszkańców powiatu kieleckiego znów będą przyjmowane w Promniku, ale tylko częściowo. Wznowienie odbiorów ma nastąpić w poniedziałek – to efekt rozmów włodarzy gmin z prezydentem Kielc. Jak informowaliśmy, zarząd sortowni zdecydował ograniczyć przyjmowanie zmieszanych śmieci wyłącznie od mieszkańców Kielc, tłumacząc to awarią instalacji.

Autor: Izabela Mortas

14.01.2020 17:25 / Aktualizacja 14.01.2020 22:16

image 14.01.2020 Kielce. UM. Od lewej: Mirosław Banach - prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach, Robert Jaworski - burmistrz Chęcin, Bogdan Wenta - prezydent Kielc i Arkadiusz Kubiec - zastępca prezydenta Kielc Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W kieleckim ratuszu interweniowali niemal wszyscy włodarze gmin z powiatu kieleckiego. Po spotkaniu, które odbyło się bez udziału mediów, prezydent Bogdan Wenta zakomunikował, że udało się znaleźć rozwiązanie dla mieszkańców powiatu.

Śmieci z gmin mają stopniowo być przyjmowane przez sortownię w Promniku od najbliższego poniedziałku, ponieważ jak powiedział Mirosław Banach, prezes zakładu - uda się w najbliższych dniach wymienić zepsute części w jednym z fermentatorów.

- Znaleźliśmy urządzenie w Holandii, które zamontujemy w zakładzie. Pozwoli ono na odnawianie procesów biologicznych w fermentatorze, który uległ awarii. Nie może to jednak nastąpić nagle - podkreślał prezes.

Fermentator osiągnie pełną wydajność w ciągu miesiąca. Do tego czasu w sortowni zostaną wyznaczone konkretne terminy na częściowy odbiór śmieci z poszczególnych gmin.

- Ustaliliśmy z samorządowcami, że nic się nie stanie, jeżeli odpady niesegregowane zostaną u odbiorców indywidualnych dłużej niż zwykle - powiedział prezes.

Dodał, że śmieci zbiera się raz w tygodniu.

- Lepszym rozwiązaniem jest składowanie ich u prywatnych osób niż w instalacji, gdzie można składować takie odpady nie dłużej niż 3-4 dni - podkreślał.

Sugestia ze strony samorządowców jest taka, by najpierw obsłużyć osiedla w gminach, gdzie produkuje się więcej odpadów, a następnie śmieci odebrać od mieszkańców domów.

Na to jednak muszą się zgodzić przedsiębiorcy z branży odpadów, którym jutro zostaną zaprezentowane konkretne rozwiązania sytuacji. Jeśli je przyjmą, podpiszą aneksy do umów, umożliwiające częściowe przekazanie śmieci do Promnika.

Harmonogram odbioru śmieci w całym powiecie będzie znany prawdopodobnie jutro.

Przypomnijmy, że na zaistniały problem jako pierwszy zareagował senator Krzysztof Słoń, do którego o pomoc i interwencję zwrócili się przedsiębiorcy i samorządowcy z gmin powiatu kieleckiego.

 

CZYTAJ TAKŻE - WOJEWODA USPOKAJA - ŚMIECIOWEGO KRYZYSU NIE BĘDZIE

icon-tag

Tagi do tego wpisu

śmieci Promnik Powiat Kielecki RK Kielce wywóz śmieci Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Mirosław Banach
other news

Podobne wiadomości

Wojewoda uspokaja - śmieciowego kryzysu nie będzie

Wojewoda uspokaja - śmieciowego kryzysu nie będzie

Śmieciowy pat w powiecie kieleckim na razie bez rozwiązania

Śmieciowy pat w powiecie kieleckim na razie bez rozwiązania

Sytuacja trudna. Firmy odbierające śmieci szukają rozwiązania

Sytuacja trudna. Firmy odbierające śmieci szukają rozwiązania

Grozi nam śmieciowy kryzys. Promnik wstrzymuje odbiór odpadów

Grozi nam śmieciowy kryzys. Promnik wstrzymuje odbiór odpadów

Przedsiębiorcy zbulwersowani. Promnik wstrzymał odbiór odpadów

Przedsiębiorcy zbulwersowani. Promnik wstrzymał odbiór odpadów