Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dzieciństwo w latach 60. i 70. na sandomierskiej wystawie

„Nauczyciel też był dzieckiem” - to tytuł wystawy zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Przedstawia ona dzieciństwo w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Na ekspozycję składają się zdjęcia, na których jest życie codzienne tamtych lat oraz rozrywki i zabawy dziecięce na podwórku np. popularna wśród dziewczynek gra w gumę, gra w berka, zabawy choinkowe w szkołach, różne wydarzenia okolicznościowe, np. chrzest czy komunia święta.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

14.01.2020 15:37

image 14.01.2020 Sandomierz. Wystawa zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 4 pt. „Nauczyciel też był dzieckiem”. Wystawę oglądał Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza i Marek Kwitek - poseł PiS Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

Zgromadzono też dużo przedmiotów z tamtego okresu  m.in. dawne radioodbiorniki, zegary, czasopisma, płyty winylowe, zabawki, w tym lalki i ołowiane żołnierzyki.

Swoje zdjęcia na wystawę przekazał m.in. poseł PiS Marek Kwitek. Pochodzą one z czasów studenckich. Poseł powiedział, że warto przypominać o tamtych latach, bo dla młodych pokoleń jest to już daleka historia, ponadto poznając rzeczywistość PRL dzieci mogą docenić to co mają teraz.

- Mimo, że dla nas były to trudne i siermiężne czasy to była przyjaźń i serdeczność. Nie spędzaliśmy czasu przed komputerem, tylko grało się „w noża” i  inne rzeczy. Ta wystawa to sentymentalna podróż - dodał poseł Marek Kwitek.

Na wystawie są też fotografie władz miasta, w tym  burmistrza Marcina Marca. Przedstawiają go jako małego chłopca podczas wyjazdów na wczasy z rodzicami w rejon Biskupina, Kruszwicy i Lubostronia. Są też zdjęcia ze spotkań ze świętym Mikołajem z liceum i z wycieczek szkolnych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Małgorzata Szuba powiedziała, że celem wystawy jest to, aby dzieci poznały świat, który odszedł już niemal w zapomnienie. Mogą uświadomić sobie w jakich warunkach dorastali ich nauczyciele i inne znane im osoby, czym się interesowały, jak wyglądał ich wolny czas. Wystawa ma charakter interaktywny, co wzmaga jej przekaz.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz zaproszone grupy z innych placówek oświatowych z zainteresowaniem oglądały zdjęcia, przyglądano się poszczególnym osobom próbując je rozpoznać.

Ekspozycji towarzyszą warsztaty plastyczne i quiz polegający na odgadywaniu postaci z kreskówek, które pokazywano w telewizji w latach 60. i 70. Dzieci namalowały też plakaty z wybranymi postaciami tych bajek.

Wystawę można zwiedzać do najbliższego czwartku tj. 16 stycznia.

Sandomierz. Wystawa „Nauczyciel też był dzieckiem”. (14.01.2020) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz wystawa fotograficzna Marek Kwitek RK Sandomierz Marcin Marzec
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Życie codzienne, Biblia i starożytność. Wystawa w Iluzjon Art Cafe

Życie codzienne, Biblia i starożytność. Wystawa w Iluzjon Art Cafe

Wyjątkowa wystawa w Kielcach

Wyjątkowa wystawa w Kielcach

Nowa wystawa w sandomierskim BWA

Nowa wystawa w sandomierskim BWA

Wystawa „Dual” w sandomierskim Iluzjon Art Cafe

Wystawa „Dual” w sandomierskim Iluzjon Art Cafe