Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

ASF zbliża się do Świętokrzyskiego. Szczególne środki bezpieczeństwa

Poszerza się strefa występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska choroby są coraz bliżej regionu świętokrzyskiego. Kolejne gminy zostały włączone w żółtą strefę ochronną. Od 10 stycznia znalazły się w niej: Mirzec w powiecie starachowickim i Skarżysko Kościelne w powiecie skarżyskim.

Autor: Anna Głąb , Magdalena Galas-Klusek

14.01.2020 14:41

image   Fot. Jason Gillman / morgueFile free photo
Komentarze

Podwyższony stan higieniczny obowiązuje również w powiecie koneckim.

Zbigniew Polak, powiatowy lekarz weterynarii ze Starachowic informuje, że już w odległości 14 kilometrów od granicy gminy Brody znaleziono padłego dzika, zarażonego ASF. Rozszerzenie strefy żółtej wymusza na hodowcach trzody chlewnej zaostrzenie rygorów bezpieczeństwa.

Przed wejściem do chlewu trzeba zmienić ubranie i umyć ręce. Przy drzwiach powinna znajdować się mata dezynfekcyjna, trzeba też uważać na zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty, które wolno biegają po okolicy. Mogą przynieść wirusa z lasu, albo pola. Najgroźniejszy jest okres prac polowych, kiedy choroba może zostać przeniesiona na słomie czy maszynach rolniczych. 

Obostrzenia dotyczą również domowego uboju świń. Trzeba zbadać zwierzę przed i po uboju, poza tym przed ubojem należy je hodować w swoim gospodarstwie przynajmniej 30 dni. Nie może też pochodzić ze strefy o wyższym zagrożeniu chorobą, czyli czerwonej czy niebieskiej.

Uważać powinni także myśliwi. Po odstrzeleniu dzika w strefie żółtej trzeba przechowywać tuszę w specjalnej chłodni weterynaryjnej, potem musi być zbadana i dopiero wtedy może trafić do skupu czy do użytku własnego. Dzik odstrzelony w strefie czerwonej nie może trafić do sprzedaży, wolno jedynie spożytkować go samemu lub poddać utylizacji.

W powiecie koneckim obowiązuje tzw. strefa WAMTA.

- Nie ma tam ograniczeń dotyczących odstrzeliwania dzików, jednak hodowcy trzody chlewnej muszą zachować zasady bioasekuracji - podkreśla Maja Makuch, kierownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Końskich.

W 2019 roku zbadano na okoliczność występowania ASF, 36 dzików w powiecie koneckim i żaden z nich nie był chory. Myśliwy za odstrzelenie jednego dzika dostaje rekompensatę, to 300 złotych za samca i 650 złotych za dorosłą samicę.

Afrykański pomór świń nie jest zagrożeniem dla człowieka, generuje jednak ogromne straty materialne. Rząd wypłaca rekompensaty rolnikom, a występowanie na części terenu Polski ASF spowodowało, że wieprzowina nie jest eksportowana na rynki azjatyckie, głównie do Chin, Japonii czy Korei.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna RK Starachowice RK Kielce ASF
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Walka z afrykańskim pomorem świń – myśliwi odstrzelą dziki w naszych lasach

Walka z afrykańskim pomorem świń – myśliwi odstrzelą dziki w naszych lasach

Jak ochronić stado przed afrykańskim pomorem świń?

Jak ochronić stado przed afrykańskim pomorem świń?