Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kuratorium zachęca do poznawania Niemiec

Jak znaleźć szkołę partnerską w Niemczech i jak złożyć wniosek potrzebny do dofinansowania wymiany młodzieży? Tego mogli dowiedzieć się dyrektorzy szkół i nauczyciele, którzy uczestniczyli w konferencji odbywającej się w Kielcach. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży chciały przekonać uczestników do odwiedzania naszego zachodniego sąsiada.

Autor: Daniel Lenart

14.01.2020 13:50

image 14.01.2020. Kielce. Konferencja kuratorium oświaty. Na zdjęciu: Jarosław Brodowski - kierownik referatu wymiany szkolnej Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce
Komentarze

Reprezentujący tę drugą instytucję Jarosław Brodowski podkreśla, że szkoły, chętne do zorganizowania wymiany mogą liczyć na pomoc.

- Wsparcia udzielamy dwutorowo. Merytorycznie oraz finansowo. Grupa wyjeżdżająca do Niemiec dostaje zwrot kosztów podróży. W przypadku zaproszenia niemieckiej młodzieży do Polski, szkoła otrzymuje pieniądze na utrzymanie swoich gości – informuje Jarosław Brodowski. Stawki wahają się od 40 do 60 złotych za osobę na dzień.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja, która od lat zajmuje się pośrednictwem między szkołami w naszym kraju i placówkami oświatowymi naszego zachodniego sąsiada. Celem jest budowanie dobrego sąsiedztwa między krajami i promowanie kultury obu narodów. Młodzież może sprawdzić czy stereotypy o Polakach i Niemcach są prawdziwe.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, że dzięki zagranicznym wyjazdom młodzi ludzie doskonalą znajomość języka niemieckiego. Stanisław Janusiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Kielcach twierdzi, że konferencje tego typu bardzo pomagają w zorganizowaniu wymiany młodzieżowej. On sam jest pewien, że jego szkoła będzie chciała zaangażować się w projekt.

- Od września pierwsze klasy rozpoczęły uczyć się języka obcego innowacyjną metodą CLIL i możliwość zagranicznego wyjazdu będzie dla młodych ludzi dodatkową motywacją – uważa Stanisław Janusiński.

Do tej pory szkoły z naszego regionu prawie nie angażowały się w wymianę młodzieżową z Niemcami. Zaledwie 10 placówek ze Świętokrzyskiego realizuje tego typu projekty. Tymczasem w całym kraju, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży dofinansowuje rocznie około 2,5 tys. wniosków.

14.01.2020. Kielce. Konferencja kuratorium oświaty. Na zdjęciu (od lewej): Maria Albers - kierowniczka referatu koordynacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Jarosław Brodowski - kierownik referatu wymiany szkolnej Polsko-Niemiecka Współpraca MłodzieżyFot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

kuratorium oświaty Kazimierz Mądzik RK Kielce Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Jarosław Brodowski
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Kuratorium czeka na zgłoszenia dotyczące feryjnych problemów

Kuratorium czeka na zgłoszenia dotyczące feryjnych problemów

Kuratorium ułatwi młodzieży zagraniczne wyjazdy

Kuratorium ułatwi młodzieży zagraniczne wyjazdy

Kontrola w szkołach. Kuratorium chce poprawić jakość lekcji WF

Kontrola w szkołach. Kuratorium chce poprawić jakość lekcji WF

Szereg zmian w szkolnictwie. Pracownicy kuratorium organizują spotkania

Szereg zmian w szkolnictwie. Pracownicy kuratorium organizują spotkania