Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Grozi nam śmieciowy kryzys. Promnik wstrzymuje odbiór odpadów

Część przedsiębiorstw odbierających odpady od firm i mieszkańców powiatu kieleckiego od dziś nie wywozi śmieci. Decyzja jest spowodowana zarządzeniem prezesa sortowni w Promniku, który nakazał przerwanie odbioru odpadów komunalnych spoza Kielc.

Autor: Izabela Mortas

13.01.2020 09:42

image 13.01.2020. Promnik. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Informacja została wysłana do firm w piątek po południu, a powodem przerwy mają być prace remontowe. Śmieci nie są przyjmowane przez sortownię w Promniku, a w efekcie firmy nie wywożą ich z gmin: Miedziana Góra, Strawczyn, Mniów, Bodzentyn, Masłów, Sitkówka-Nowiny, Pierzchnica, Morawica i Nowa Słupia, a od jutra także w Piekoszowie.

Zaskoczeni i oburzeni przedsiębiorcy zajmujący się odpadami zjawili się rano u prezesa PGO w Promniku, żądając wyjaśnień.

- Jesteśmy oburzeni, że odbiór śmieci wstrzymano nagle i tylko od nas, a miasto Kielce w dalszym ciągu jest obsługiwane - mówił Mariusz Guzy z firmy Ekom-Nowiny. - Powinniśmy być powiadomieni miesiąc wcześniej, a nie w ostatniej chwili. Szokuje mnie to, że instalacja, która była budowana z wielką pompą i miała docelowo obsługiwać Kielce i powiat, nagle nie przyjmuje od części odbiorców odpadów. To niepoważne - podkreślał.

Przedsiębiorcy podnoszą także argument, że zakład powstał między innymi dzięki włodarzom gmin, którzy zadeklarowali dowóz śmieci właśnie do Promnika. Bogumiła Czerwiec z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Zieliński przyznaje, że żadne instalacje w regionie nie są obecnie zainteresowane przyjmowaniem dodatkowych odpadów.

- Albo wyznaczają bardzo małe limity, albo w ogóle odmawiają. Nie wiemy zatem, czy wstrzymywać przyjęcia odpadów, czy może sytuacja ulegnie zmianie - podkreśla.

Mirosław Banach, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Promniku informuje, że 80 proc. odpadów jakie trafiają do instalacji pochodzi z Kielc, pozostałe 20 proc. z powiatu kieleckiego. W tej chwili sortownia przyjmuje śmieci wyłącznie z miasta i pracuje na 100 proc. swoich możliwości.

- Nie jesteśmy w stanie przyjąć większej ilości odpadów. Mamy pełne magazyny. Jest to spowodowane znacznie większą ilością odpadów, jakie wpłynęły do nas na koniec roku, po świętach i dniach wolnych - twierdzi.

Prezes przekonuje, że sytuację skomplikowała nagła awaria techniczna, w wyniku której urządzenia nie są w pełni sprawne, przez co przerabiają mniej śmieci. Zarządzający sortownią sugeruje, że sytuację mogłaby odmienić segregowanie odpadów przez kielczan - wtedy do instalacji trafiałoby mniej zmieszanych odpadów i instalacja mogłaby przyjąć śmieci z powiatu.

Prezes podkreśla też, że nie wiadomo jak długo będzie wstrzymany odbiór odpadów, w najgorszym razie potrwa to nawet przez półtora miesiąca.

W sprawę od początku zaangażował się senator Krzysztof Słoń, który uważa, że bezterminowe zablokowanie z dnia na dzień odbioru odpadów od firm obsługujących gminy powiatu kieleckiego może doprowadzić do sytuacji kryzysowej nie tylko dla mieszkańców, ale też dla środowiska.

13.01.2020. Promnik. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o.Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Promnik RK Kielce Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
other news

Podobne wiadomości

Kielczanie zapłacą więcej za wywóz śmieci

Kielczanie zapłacą więcej za wywóz śmieci

W Starachowicach drożej za śmieci

W Starachowicach drożej za śmieci

Kielczanie zapłacą więcej za śmieci

Kielczanie zapłacą więcej za śmieci