Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak świętować niedzielę?

O tym, jak świętują chrześcijanie i Żydzi oraz jakie znaczenia ma dzień święty dla poszczególnych religii rozmawiali dziś uczestnicy debaty w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. W debacie uczestniczyli pierwsza polska rabinka Małgorzata Kordowicz, ksiądz prof. Przemysław Kantyka i metodysta - pastor Wojciech Ostrowski.

Autor: Marlena Płaska

13.01.2020 07:45 / Aktualizacja 13.01.2020 12:00

image 13.01.2020 Chmielnik. Dzień Judaizmu i wystawa towarzysząca w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl” Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Małgorzata Kordowicz podkreśliła, że świętowanie szabatu ma dla Żyda bardzo duże znaczenie. Trzeba przygotować dom i odświętnie się ubrać. Jest to święto rodzinne, ale dużo czasu spędza się też w synagodze, miejscu modlitwy i spotkań.

- Szabat zaczyna się w piątek o zachodzie słońca. Domeną kobiety jest zapalenie w domu świecy w miejscu, w którym będzie spożywany posiłek. Następnie idzie się do synagogi, gdzie odbywa się modlitwa składająca się z psalmu i hymnu szabatowego. Po modlitwie w wielu miejscach w Polsce, tam gdzie jest więcej Żydów, jest zwyczaj wspólnego jedzenia kolacji przy synagodze. Jest wtedy wiele śpiewu. W sobotę ponownie idzie się do synagogi - wyjaśnia Małgorzata Kordowicz.

Ksiądz prof. Przemysław Kantyka przypomina, że dla chrześcijan dniem świętym jest niedziela. Ten dzień także powinien być odpowiednio przeżywany.

- Niedzielę przeznaczamy w pierwszej kolejności Bogu, na uczestnictwo we mszy świętej, a także na uczynki miłości względem bliźniego. To spotkanie z rodziną, odwiedzenie starszych, chorych, przyjście im z pomocą - wymienia ks. Kantyka.

Pastor Wojciech Ostrowski zauważa kryzys w świętowaniu niedzieli.

- Gdy jadę rano do kościoła i widzę kolejki chociażby na myjnię samochodową to myślę, że coś jest nie tak. To jest dzień, który powinien być poświęcony przede wszystkim, jeśli ktoś już nie chodzi do kościoła, to chociaż dla siebie. Odpocznijmy - apeluje pastor.

Dzień Judaizmu, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski, przypada 17 stycznia. Poprzedza on Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przypominając, że chrześcijaństwo wyrosło ze Starego Testamentu.

Dzień Judaizmu odbywa się w ośrodku „Świętokrzyski Sztetl” od siedmiu lat. Towarzyszy mu wystawa Związku Artystów Plastyków z Warszawy na temat świętowania w judaizmie. Można ją oglądać do maja.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Żydzi RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

„Paszporty Paragwaju”: niezwykła historia Polaków ratujących Żydów

„Paszporty Paragwaju”: niezwykła historia Polaków ratujących Żydów

W Wierzbniku powstanie Izba Pamięci Żydów

W Wierzbniku powstanie Izba Pamięci Żydów

Żydzi w Armii Krajowej. Dzięki tej działalności przeżyli holocaust

Żydzi w Armii Krajowej. Dzięki tej działalności przeżyli holocaust

Konkurs

Konkurs "Nasi sąsiedzi Żydzi" rozszerzony