Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pińczów także chce być „Zdrój”

Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego w Warszawie potwierdził właściwości lecznicze naturalnych surowców i klimatu w gminie Pińczów. To znaczący krok do uzyskania przez gminę statusu uzdrowiska.

Autor: Marta Gajda

10.01.2020 13:58

image Pińczów, widok ze wzgórza św. Anny Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jak informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa - znajdujące się w gminie złoża wód leczniczych między Lasem Winiarskim, a Bogucicami skłoniły do podjęcia starań w tym kierunku.

Kolejnym krokiem będzie opracowanie tzw. operatu uzdrowiskowego, czyli dokumentu dokładnie opisującego walory naturalne i ich lokalizacje.

Jak dodaje, uzdrowisko może być zlokalizowane przy Garbie Pińczowskim między Pińczowem, a Pasturką w Bogucicach lub przy zbiornikach wodnych Gacki.

Szansę dla Pińczowa jako uzdrowiska widzi Marta Łaskawiec, radna rady miejskiej. Jej zdaniem powstanie sanatoriów będzie się wiązało z rozwojem miasta i nowymi miejscami pracy.

Podobnego zdania jest Marcin Wojniak, radny rady powiatu pińczowskiego. Jak mówi - oferta uzdrowiskowa Pińczowa będzie stanowić dopełnienie propozycji pobliskiego Buska i Kazimierzy Wielkiej. Zwiększy także liczbę turystów odwiedzających miasto.

Według Instytut Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego parametry powietrza mogą być wykorzystywane w leczeniu chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienia tętniczego.

Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego, w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów uzdrowisko RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiskowej

Gmina Pińczów coraz bliżej statusu uzdrowiskowej

Gmina Pińczów troszczy się o środowisko

Gmina Pińczów troszczy się o środowisko