Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Most w Nowym Korczynie rośnie w oczach [MAPA]

Prace przy budowie mostu na Wiśle w Nowym Korczynie idą pełną parą. Pogoda sprzyja, a roboty przebiegają sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Jak informuje Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna, prace są już na poziomie kilkunastu procent.

Autor: Marta Gajda

09.01.2020 15:48

image 09.01.2020. Nowy Korczyn. Budowa mostu na Wiśle Fot. / Paweł Zagaja / facebook

- Roboty związane są z budową płyty, po której w przyszłości będą przemieszczać się auta. Trwa przygotowywanie konstrukcji do nasuwu płyty najdłuższego, 130-metrowego przęsła nad nurtem rzeki - zaznacza. Burmistrz dodaje, że na miejscu budowy powstanie także tymczasowa betoniarnia, w której będą wykonywane płyty do wykonania mostu.

Kolejne duże prace będą związane z budową ronda i dróg dojazdowych do mostu oraz na Łękę, Podzamcze i Podraje. Jak informuje burmistrz, od marca przez najbliższe kilka miesięcy odcinek drogi krajowej 79 relacji Kraków-Sandomierz na wysokości Nowego Korczyna będzie najprawdopodobniej całkowicie wyłączony z ruchu. Będzie to duże utrudnienie, zwłaszcza dla mieszkańców południowo-zachodniej części gminy, chcących się dostać na przykład do ośrodka zdrowia, szkoły, apteki lub stacji paliw. Aby zmniejszyć utrudnienia, gmina chce wybudować bypass, po którym będzie się odbywał ruch tymczasowy.

- Propozycja, która wpłynęła do urzędu miasta i gminy jest nie do zaakceptowania. Ruch samochodów osobowych ma być skierowany w stronę miejscowości Czarków do Wiślicy i z Wiślicy na Strożyska do drogi wojewódzkiej relacji Busko-Nowy Korczyn. To bardzo duże utrudnienia - zaznacza burmistrz.

Zgodnie z przepisami, objazd dla samochodów ciężarowych poruszających się dotychczas na tej trasie, będzie się odbywał nową trasą: Słupia Pacanowska - Busko - Wiślica - Kazimierza Wielka - Koszyce.

Most będzie miał ponad 670 metrów długości oraz 13 przęseł. Powstaną także chodniki i ścieżka rowerowa. Powstający most zastąpi prom, który obecnie kursuje po rzece i połączy południową część województwa świętokrzyskiego z Małopolską. Według planów, most ma być gotowy 30 października 2020 roku. Jego koszt wynosi prawie 54 mln zł.

Galeria zdjęć Nowy Korczyn. Budowa mostu na Wiśle (09.01.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

most Nowy Korczyn droga krajowa nr 79 RK Kazimierza Wielka Paweł Zagaja
other news

Podobne wiadomości

Most już wyrasta na brzegach Wisły

Most już wyrasta na brzegach Wisły

Most w Nowym Korczynie już powstaje. Połączy Świętokrzyskie z Małopolską

Most w Nowym Korczynie już powstaje. Połączy Świętokrzyskie z Małopolską

Drogowcy mogą rozpoczynać prace. Zielone światło dla mostu w Nowym Korczynie

Drogowcy mogą rozpoczynać prace. Zielone światło dla mostu w Nowym Korczynie

Coraz bliżej budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie

Coraz bliżej budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie