Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ambasador Mongolii otworzył w Kielcach wystawę zdjęć z tego kraju

„Piękno i egzotyka Mongolii” to tytuł wystawy fotograficznej, ukazującej uroki tego kraju. Jej wernisaż odbył się w czwartek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji siedemdziesiątej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Mongolią.

Autor: Dorota Klusek

09.01.2020 10:50 / Aktualizacja 09.01.2020 19:00

image Kielce. 09.01.2020. Wernisaż wystawy fotografii mongolskiego fotografa Bayar Balgantserena w WDK. Na zdjęciu: Bataa Nemekh - ambasador nadzwyczajny Mongolii Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W wydarzeniu udział wziął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Mongolii w Polsce, Nemekh Bataa, który podkreślał, że ta współpraca między oboma narodami jest niezwykle ważna.

- Można powiedzieć, że dotychczas 6 tys. mongolskich studentów ukończyło szkoły wyższe na terytorium Polski. Obecnie w Polsce mieszka około tysiąca obywateli mongolskich, w tym 800 w branży medycznej i około 200 studentów. Relacje są bardzo ważne, bo możemy się wymieniać naszym dziedzictwem kulturowym, poznawać nowe rzeczy, pomagać sobie - mówił.

Piękno mongolskiej przyrody można było poznać dzięki zdjęciom Bayara Balgantserena, fotografa, który pracuje między innymi dla magazynu National Geographic. Pokazują one uroki jednego z najmniej zaludnionych krajów świata. Kilka tysięcy lat temu znaleźli tu swoje miejsce do życia pasterze koni i bydła. Dziś w Mongolii mieszkają trzy miliony mieszkańców, z czego jedna trzecia w stolicy - Ułan Bator. Prace pokazują że Mongolia to nie tylko suchy step i pustynia Gobi, ale też różnobarwne kolory gór, pięknych jezior i rzek. Wernisaż uatrakcyjniły występy taneczne i wokalne gości z Mongolii, pokaz tradycyjnych strojów oraz prezentacja mongolskiej kuchni. Tym samym odpłacili gospodarze z Polski.

Senator Krzysztof Słoń, który wziął  udział w wydarzeniu, zwrócił uwagę na to, że oba kraje łączy ogromny szacunek dla tradycji i kultury.

- Mongolia, podobnie jak Polska, kultywuje swoje zwyczaje. To jest coś, co nasze narody wyróżnia. Coraz trudniej o to w tym zunifikowanym świecie, ale tym większą ma to wartość w XXI wieku. Mam nadzieję, że kielczanie skorzystają z tej wystawy i zechcą odwiedzić to miejsce, przedstawiające uroki Mongolii. Mam nadzieję, że podobne wydarzenia towarzyszą 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi narodami również w Mongolii, gdzie Polska jest przedstawiana jako przyjazny Mongolii kraj, w którym naród ceni sobie zarówno pokój, jak i niezawisły rozwój - zaznaczył.

Do poznania Mongolii zachęcał także marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

- Mongolia jest krajem odległym nam terytorialnie, ale nasze stosunki dyplomatyczne tę odległość zmieniły w bliskość. Dzisiaj z inicjatywy ambasadora Mongolii w Polsce, mamy okazję bliżej poznać ten kraj poprzez wystawę fotografii, a także film, który przybliżył nam ten odległy, ale ciekawy kraj - zaznaczył.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, zaznaczył, że przyjaźń między oboma narodami rozwija się.

- Takie wydarzenia jak to dzisiejsze są potrzebne, żebyśmy poznawali swoje ojczyzny. Na razie najsilniej rozwijają się kontakty kulturalne, ale próbujemy nawiązywać też stosunki gospodarcze, z czym nie jest łatwo, ze względu na trudny rynek lokalny -wyjaśnił.

Po głównej uroczystości odbyła się projekcja około 50-minutowego filmu dokumentalnego, zatytułowanego „Mongolia - Nomadic by Nature”. Wystawa będzie dostępna do 9 lutego w holu Wojewódzkiego Domu Kultury.

Galeria zdjęć Kielce. Wernisaż wystawy fotografii mongolskiego fotografa Bayar Balgantserena w WDK (09.01.2020) [Zdjęcia: 61]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Andrzej Bętkowski WDK wystawa fotograficzna RK Kielce Zbigniew Koniusz