Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

E-recepty bez tajemnic

Od wczoraj lekarze obligatoryjnie wypisują pacjentom e-recepty. To wygodniejsze rozwiązanie dla pacjentów, bowiem umożliwia np. korzystanie z jednej recepty w kilku aptekach lub rozłożenie zakupów w czasie.

Autor: Iwona Murawska , Marek Orkisz

09.01.2020 08:30 / Aktualizacja 09.01.2020 09:56

image Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Ziółkowska - naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami w świętokrzyskim NFZ i Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ przypomina, że nowelizacja systemu dotyczy przede wszystkim lekarzy i aptekarzy.

- To oni mają obowiązek korzystania z systemu. W przypadku pacjentów zmienia się tylko tyle, że w aptece zamiast dokumentu papierowego pokażą kod dostępu i numer PESEL - zaznacza. 

W przypadku chorych korzystających z Internetu ten kod zostanie przesłany SMS-em lub mailem. Osoby, które nie korzystają z Internetu, otrzymają od lekarza kartkę z numerem, na podstawie którego zostaną wydane zapisane medykamenty. Kod może także otrzymać ktoś z rodziny pacjenta. 

Dyrektor NFZ zapewnia, że nikt nie zostanie bez leków. Gdyby pojawił się problem z łączem Internetowym lub z zalogowaniem się do bazy danych, wówczas lekarz wystawi tradycyjną, papierową receptę.

Magdalena Ziółkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami w świętokrzyskim NFZ dodaje, że elektroniczne recepty są wygodniejsze dla pacjentów.

- Główną ich zaletą jest to, że przepisane leki można kupować w różnych aptekach, a w przypadku długich kuracji, można je nabywać sukcesywnie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku antybiotyków recepta jest ważna 7 dni. Inne leki możemy nabyć w ciągu miesiąca od daty wystawienia, a w przypadku długich terapii nawet do roku - podkreśla.

Jak dodała, e-recepty są także bardzo wygodne także dla farmaceutów, ponieważ nie będą już mieli problemów z odczytaniem tego, co zlecił lekarz.

Na temat e-recept mówimy dziś w Radiu Kielce do godziny 12.00. Dyżur ekspercki mają pracownicy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszelkich informacji na temat e-recept można uzyskać pod numerami telefonów 41 200 20 20 i 41 200 20 00.


icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Rozmowa Dnia Małgorzata Kiebzak e-recepty Magdalena Ziółkowska
other news

Podobne wiadomości

Recepty obowiązkowo w formie elektronicznej. Papierowe w określonych przypadkach

Recepty obowiązkowo w formie elektronicznej. Papierowe w określonych przypadkach

Punkty Widzenia: czy jesteśmy gotowi na e-recepty?

Punkty Widzenia: czy jesteśmy gotowi na e-recepty?

E-recepty będą obowiązkowe. Sprawdź, jak działają

E-recepty będą obowiązkowe. Sprawdź, jak działają

Wyróżnienie za e-recepty. Kielecka placówka otwarta na nowe technologie

Wyróżnienie za e-recepty. Kielecka placówka otwarta na nowe technologie