Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chcą stworzyć kolejne domy i kluby seniora w regionie

Prawie 50 wniosków złożyły samorządy z województwa świętokrzyskiego w programie „Senior+” na 2020 rok. O utworzenie domów i klubów seniora oraz o dotacje na ich dalsze funkcjonowanie stara się powiat opatowski oraz 36 gmin z całego regionu.

Autor: Izabela Mortas

08.01.2020 15:48

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Celem programu jest zwiększenie aktywności seniorów w życiu społecznym i tworzenie miejsc, gdzie mogliby się rozwijać i integrować. „Senior+” jest realizowany od 2015 roku.

- Rok 2020 jest według założeń ostatnim rokiem jego funkcjonowania, choć liczymy na to, że rząd weźmie pod uwagę kontynuację programu - mówi Andrzej Pruś, doradca wojewody. Dodaje, że program działa w dwóch modułach.

- Pierwszy z nich zakłada utworzenie klubu seniora lub domu dziennego pobytu. W aktualnym naborze złożono 13 takich wniosków. Drugi moduł to finansowanie klubów i domów, które już działają i to zadanie cieszyło się większym powodzeniem. Otrzymaliśmy 36 takich wniosków - przybliża Andrzej Pruś.

Niektóre z samorządów, jak na przykład powiat opatowski, gmina Kielce, Ćmielów, czy Ożarów złożyły kilka wniosków. Suma dotacji, o jakie starają się samorządy to ponad 4 mln złotych.

Andrzej Pruś przewiduje, że jeśli wnioski zostały właściwie wypełnione, to wszystkie zadania powinny dostać dofinansowanie.

- Nasze województwo nie ma do rozdysponowania konkretnej puli pieniędzy. Z doświadczeń poprzednich edycji programu wiemy, że projekty są zwykle pozytywnie oceniane. Ostateczna lista zadań zatwierdzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znana będzie 28 lutego - mówi Andrzej Pruś.

Łącznie do końca grudnia 2019 roku w województwie świętokrzyskim stworzono 43 placówki Senior+. To 12 dziennych domów i 31 klubów seniora. Jest w nich w sumie 970 miejsc dla starszych osób z regionu.

Tegoroczny budżet programu w skali ogólnopolskiej wynosi 80 mln złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

budżet Senior Plus RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Duże zainteresowanie kolejną edycją Senior Show

Duże zainteresowanie kolejną edycją Senior Show

„Senior potęgą jest i basta”  - mówili w Jędrzejowie

„Senior potęgą jest i basta” - mówili w Jędrzejowie

Kolejne rządowe wsparcie dla świętokrzyskich gmin w ramach „Senior+”

Kolejne rządowe wsparcie dla świętokrzyskich gmin w ramach „Senior+”

Senior Show w WDK. Na scenę zapraszają każdego

Senior Show w WDK. Na scenę zapraszają każdego