Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowa wystawa w Kielcach

15 artystów z całej Polski zaprezentuje swoje prace na wystawie „Odblask tajemnicy” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Wernisaż ekspozycji, organizowanej z okazji roku świętego Jana Pawła II odbędzie się w piątek o godzinie 17.00.

Autor: Marlena Płaska

08.01.2020 15:13

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Ksiądz dr Paweł Tkaczyk, dyrektor muzeum podkreśla, że ekspozycja będzie się różnić od standardowych wystaw poświęconych papieżowi.

- Przyzwyczailiśmy się, że na wystawie papieskiej oglądamy zdjęcia Jana Pawła II, jego portrety lub pamiątki z nim związane. Ta ekspozycja będzie inna, ma zachęcać do zainteresowania się nauczaniem wybitnego Polaka - podkreśla ks. Paweł Tkaczyk.

Zobaczymy na niej obrazy znanych współczesnych malarzy polskich.

- Będą to prace m.in. Marcina Kołpanowicza, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, portrecistki Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton i Wacława Jagielskiego. Wiele z nich jest symbolicznych, na pierwszy rzut oka wręcz nienawiązujących do sztuki religijnej - mówi ks. dr Paweł Tkaczyk.

Wystawa papieska w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach to odpowiedź artystów na list św. Jana Pawła II do środowiska artystycznego z kwietnia 1992 roku.

- Papież pisał w nim o silnym związku między Kościołem, a sztuką. Mówił też, że piękno potrzebne jest światu, żeby człowiek nie stracił do końca nadziei. Dodawał, że prawdziwa, autentyczna sztuka prowadzi również do doświadczenia sacrum - zaznacza ks. dr Paweł Tkaczyk.

Wystawa jest organizowana wspólnie z Przeoratem Pomorskim Orderu Św. Stanisława. W Kielcach będzie ją można oglądać przez miesiąc. Będą jej towarzyszyły spotkania i prelekcje związane z papieżem. Następnie ekspozycja rozpocznie całoroczną trasę po różnych miastach Polski.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kościół Wystawa Jan Paweł II Papież RK Kielce Muzeum Diecezjalne
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Nowa wystawa w sandomierskim BWA

Nowa wystawa w sandomierskim BWA

Wystawa „Dual” w sandomierskim Iluzjon Art Cafe

Wystawa „Dual” w sandomierskim Iluzjon Art Cafe

Kamień, jak kapsuła czasu. Nowa wystawa w „Tycjanie”

Kamień, jak kapsuła czasu. Nowa wystawa w „Tycjanie”

Pamięci Janusza Kurtyki. Wystawa i film w Przystanku Historia

Pamięci Janusza Kurtyki. Wystawa i film w Przystanku Historia