Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Recepty obowiązkowo w formie elektronicznej. Papierowe w określonych przypadkach

Od 8. stycznia obligatoryjnie lekarze powinni wypisywać pacjentom e-recepty.

Autor: Iwona Murawska

08.01.2020 06:40 / Aktualizacja 08.01.2020 08:53

image e-recepty Fot. / csioz.gov.pl

Jak informuje Dagmara Kurek, lekarz rodzinny przyjmujący w przychodni przy ulicy Paderewskiego w Kielcach, po wtorkowych problemach, w środę nie było trudności z korzystaniem z elektronicznej bazy danych.

- We wtorek faktycznie nie mogliśmy wystawiać e-recept, ale w środę system działał bez zastrzeżeń. Pacjenci normalnie otrzymywali od nas elektroniczne dokumenty z przepisanymi lekarstwami. Ci, którzy nie mają założonego profilu zaufanego i internetowego konta pacjenta otrzymują specjalny kod w formie papierowego wydruku. Dokument można zrealizować w każdej aptece. Pozostali otrzymują czterocyfrowy kod - za pomocą SMS-a albo na adres mailowy - dodaje.

Po e-receptę przyszła m.in. pani Teresa. Jak mówi od jakiegoś czasu korzysta z elektronicznych recept, bo jest to wygodniejsze rozwiązanie.

- Nie muszę już realizować całej recepty w jednej aptece. W różnych miejscach są różne ceny leków, dlatego mogę wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Poza tym nie muszę od razu kupować wszystkich przepisanych mi leków - dodała pani Teresa.

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, nawet gdyby system ponownie uległ awarii to pacjenci nie zostaną bez lekarstw.

- Wówczas lekarz może wypisywać tradycyjne recepty, a te będą w każdej aptece traktowane jak e-recepta - wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.

Więcej na temat e-recept będziemy mówić w czwartek w Rozmowie Dnia o 8.30, a od godziny 9.30 do 12.00 dyżur ekspercki pełnić będą pracownicy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszelkich informacji na temat e-recept będzie można uzyskać pod numerami telefonów 41 200 20 20 i 41 200 20 00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Małgorzata Kiebzak RK Kielce e-recepty
other news

Podobne wiadomości

System znów działa, e-recepty dostępne

System znów działa, e-recepty dostępne

Punkty Widzenia: czy jesteśmy gotowi na e-recepty?

Punkty Widzenia: czy jesteśmy gotowi na e-recepty?

E-recepty będą obowiązkowe. Sprawdź, jak działają

E-recepty będą obowiązkowe. Sprawdź, jak działają