Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak dbać o skórę i cerę?

Temperatury za oknem nie przypominają tych zimowych. Co prawda w nocy zdarzają się przymrozki, ale w ciągu dnia temperatury są już na plusie.

Autor: Iwona Murawska

02.01.2020 14:41

image 02.01.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr Maria Pyzio-Gutkowska - dermatolog, lekarz medycyny estetycznej Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Czy taka pogoda ma wpływ na naszą skórę, cerę? Jak ją odpowiednio zabezpieczyć i jakich kosmetyków nie powinno się używać przy tak zmiennej pogodzie? Na m.in. te pytania w „Czasie dla zdrowia” odpowiadała dr Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog i medycyny estetycznej.

- Pani doktor, czy tak zmienna pogoda jak teraz ma wpływ na naszą skórę?

Zdecydowanie tak. Zmienna pogoda jak najbardziej ma wpływ na naszą skórę. Trzeba do tego też dodać różnicę temperatur między tą panującą na dworze, a tą u nas w domach. W mieszkaniach mamy 22 - 25 stopni Celsjusza, podczas gdy na zewnątrz tylko kilka stopni ciepła lub nawet przymrozki. Wtedy ta różnica wynosi już około 30 stopni Celsjusza. Ponadto w pomieszczeniach mamy bardzo małą wilgotność. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki może dojść do utraty ochronnej bariery skóry, spadek jej wilgotności szybciej niż w innych porach roku. Może dojść również do podrażnień, do wysuszenia skóry, do jej szczypania, a nawet do tworzenia się rozszerzonych naczynek krwionośnych na twarzy.

- Jak dbać o skórę suchą?

Przede wszystkim musimy pamiętać o jej prawidłowym oczyszczaniu. Do tego nie stosujmy preparatów z mydłem, czy z alkoholem. Natomiast polecane są płyny micelarne, mleczka  kosmetyczne, łagodne środki oczyszczające. Powinniśmy je stosować zawsze dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem przed snem. Powinniśmy stosować preparaty odżywcze z zawartością witaminy A, E, kwasem pantotenowym, alantoiną, ceramidami i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Pamiętajmy również o nawilżeniu skóry. Tu bardzo dobrze sprawdzi się mocznik lub kwas hialuronowy. Przy skórze suchej bardzo duże znaczenie ma stosowanie preparatów ochronnych przed wyjściem na dwór.  

- A co ze skórą tłustą?

Jeśli chodzi o oczyszczanie takiej skóry, tu powinniśmy zastosować żele, które zmywamy wodą. Przy tym rodzaju skóry, ale także przy łojotokowym zapaleniu skóry, czy przy trądziku powinniśmy stosować preparaty lecznicze, preparaty wysuszające. Najlepiej stosować je na noc lub na dwie, trzy godziny przed wyjściem na zewnątrz. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry tłustej, to oczywiście myjemy ją dwa razy dziennie, a po jej wieczornym oczyszczeniu stosujemy preparaty np. z witaminą C, flawonoidami, czy z aloesem. Natomiast jeżeli już dojdzie do podrażnienia skóry, wówczas stosujmy preparaty półtłuste, np. w formie maseczki.

- Wiele osób ma cerę mieszaną. Jak z kolei dbać o taką skórę?

Najlepiej by było gdyby stosowały dwa rodzaje preparatów, czyli jedne do skóry suchej (która najczęściej jest na policzkach), a drugie dla skóry tłustej (w strefie T). Jeśli jest to niemożliwe, to przynajmniej proszę pamiętać o ochronie skóry, stosowaniu do mycia preparatów łagodniejszych (czyli np. żeli). Wówczas kremy, które nałożymy na tę strefę T powinny być tłuste lub półtłuste.

Posłuchaj rozmowy

Część pierwsza:

Część druga:

    

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rozmowa z ekspertem RK Kielce Czas na zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Jak chronić skórę przed słońcem?

Jak chronić skórę przed słońcem?

Jak dbać o naszą skórę? Podpowiada dermatolog

Jak dbać o naszą skórę? Podpowiada dermatolog