Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co zrobić z nadmiarem jedzenia i nietrafionymi prezentami?

Około 9 mln ton żywności co roku marnuje się w Polsce. Problem nadmiaru jedzenia pojawia się głównie po świętach, gdy okazuje się że lodówka nadal jest pełna i nie bardzo wiemy co z tym zrobić.

Autor: Marek Orkisz

27.12.2019 09:54

image 27.12.2019. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Anna Mazur z Kieleckiego Banku Żywności oraz Mariusz Burchart, ekspert ds. konsumenckich Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak mówi Anna Mazur z Kieleckiego Banku Żywności, w takiej sytuacji najlepiej podzielić się nadmiarem ze znajomymi lub sąsiadami. Zapewne wokół nas mieszkają osoby potrzebujące i chętnie przyjmą tego rodzaju pomoc.

W niektórych miastach są też w miejscach publicznych stawiane lodówki do których można przynieść jedzenie z którego potem korzystają potrzebujący. Nadmiar żywności można także przynieść do schronisk czy innych tego typu placówek.

W Kielcach jedzenie można zostawiać w schroniskach przy ulicy Urzędniczej i Żeromskiego.

Najlepszą jednak metodą jest precyzyjne określenie naszych potrzeb i kupowanie, a potem przygotowywanie takich ilości jedzenia które nie będzie zostawać i potem trafiać do kosza. 

Zdarza się że mamy problemy nie tylko z nadmiarem żywności, ale także nietrafionymi prezentami. Jak doradza Mariusz Burchart z inspekcji handlowej - także w tym przypadku sprawa nie jest prosta. Jeżeli mamy dowód zakupu, a prezent został nabyty w sklepie internetowym to możemy go oddać w ciągu 14 dni. Inaczej wygląda sprawa w placówkach stacjonarnych. Każda z nich ma własne regulaminy zakupów i bywa że towaru nie możemy oddać. Niektóre placówki umożliwiają np. wymianę na inne produkty w sklepie. Ekspert dodaje, że w ostatecznej sytuacji zawsze można spróbować sprzedać niechciany prezent na jednym z portali aukcyjnych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia rozmowa z ekspertem Mariusz Burchart RK Kielce Anna Mazur
other news

Podobne wiadomości

Jaki prezent kupić bliskim i znajomym?

Jaki prezent kupić bliskim i znajomym?

Jak wybrać odpowiedni prezent dla dziecka?

Jak wybrać odpowiedni prezent dla dziecka?

Sandomierzanie nie zawiedli. 8 ton żywności trafi do potrzebujących

Sandomierzanie nie zawiedli. 8 ton żywności trafi do potrzebujących

Przedświąteczna zbiórka żywności. Wolontariusze pomagają w całym regionie

Przedświąteczna zbiórka żywności. Wolontariusze pomagają w całym regionie