Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz więcej dzieci ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Kiedy nasze dziecko ma problemy ze zdrowiem psychicznym, jak najszybciej powinniśmy udać się z nim po pomoc do specjalisty. Kiedy w takim przypadku należy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry? Na między innymi te pytania w „Czasie dla zdrowia” odpowiadała dr Aleksandra Olawska–Szymańska, kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii.

Autor: Iwona Murawska

23.12.2019 13:24

image 23.12.2019. Kielce. Na zdjęciu: Aleksandra Olawska-Szymańska - psychiatra Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Jakie zmiany w zachowaniu dziecka powinny sugerować, że dzieje się z nim coś niedobrego?

To zależy od wieku, ponieważ w każdym wieku mamy specyficzne problemy z dzieckiem. W przypadku małego dziecka „czerwona lampka” musi nam się włączyć w sytuacji, kiedy dziecko jest np. nadpobudliwe, agresywne, opóźnia mu się mowa, bardzo dużo czasu poświęca jednej aktywności, ma bardzo ubogie zabawy, nie bardzo umie nawiązać relacje z rówieśnikami.

W przypadku dziecka w wieku szkolnym zaniepokoić powinny problemy z nauką, niestabilność emocjonalna, gdy dziecko jest bardzo smutne, agresywne, opryskliwe. Natomiast w przypadku młodzieży zaniepokoić powinna nas zmiana w zachowaniu dziecka, gdy mamy podejrzenia, że może zażywać jakieś substancje psychoaktywne, alkohol, kiedy jest smutne i przygnębione albo przeciwnie, czyli kiedy jest rozdrażnione, czy dokonuje samookaleczenia. Zaniepokoić powinny nas też dziwne treści mówione przez dziecko, np. że jest ono prześladowane, podglądane, czy że ktoś nagrywa je lub że mówi, że chce się zabić. W obecnych czasach również kiedy dziecko nadużywa komputera, czy telefonu.

- Jak dużo dzieci ma problemy ze zdrowiem psychicznym?

Nie ma takich statystyk, aczkolwiek takich dzieci przybywa nam lawinowo. Na problemy ze zdrowiem psychicznym cierpią zarówno małe dzieci, jak i nastolatkowie.

- Kiedy rodzic powinien pójść z dzieckiem do psychologa, a kiedy od razu do psychiatry?

Jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia dziecka, w pierwszej kolejności warto się zgłosić do psychologa lub nawet do pedagoga, który znajduje się w każdej szkole. Taka osoba pokieruje, powie co dalej robić.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Psychologia Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy