Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Góralska muzyka rozbrzmiała w ŚCO

Góralski zespół „Majeranki” z Raby Wyżnej na Podhalu kolędował dla pacjentów i personelu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Odwiedziny górali to już tradycja w ŚCO, muzykanci przyjeżdżają tam od 9 lat.

Autor: Dorota Klusek

19.12.2019 13:53

image Kielce. 19.12.2019. Kolędowanie zespołu "Majeranki" w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Niemal na wszystkich oddziałach można było usłyszeć dźwięki góralskich kolęd i pastorałek. Jak mówi kierownik zespołu Dorota Majerczyk, góralskie odwiedziny w Kielcach zaczęły się w okresie świątecznym, który w Świętokrzyskim Centrum Onkologii spędzał brat kardynała Stanisława Dziwisza. Zespół, do którego również należą dzieci z rodziny Dziwiszów, został wówczas poproszony, by przyjechał do Kielc i wyśpiewał dobrą nowinę. Tak się stało i od tego czasu powraca. Powraca z pieśnią, która dodaje otuchy nie tylko chorym, ale także ich bliskim, a także pracownikom szpitala.

Razem z zespołem kolędował też dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Profesor Stanisław Góźdź przyznał, że pełna radości muzyka górali daje chorym, często przykutym do łóżka, nadzieję i optymizm.

Dziecięcy zespół ludowy „Majeranki” powstał w 2005 roku w Chabówce. Repertuar grupy opiera na folklorze Niżnego Podhala. W skład zespołu „Majeranki” wchodzą dzieci w wieku od pięciu do czternastu lat z okolicznych miejscowości.

Kielce. Kolędowanie zespołu "Majeranki" w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (19.12.2019) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Stanisław Góźdź RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Zespół „Majeranki” z Chabówki wystąpił dla pacjentów ŚCO

Zespół „Majeranki” z Chabówki wystąpił dla pacjentów ŚCO