Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Prezes PGO. Wyjaśniamy skąd jego nominacja

Kilkumiesięczna nieobecność w pracy i niesatysfakcjonujący plan przywrócenia stabilizacji finansowej spółki miały według władz miasta być powodem odwołania Henryka Ławniczka z funkcji prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach. Dzisiaj jego obowiązki przejął nominat prezydenta Wenty, Mirosław Banach. To były wicestarosta powiatu tarnowskiego i aktywny działacz Platformy Obywatelskiej.

Autor: Radosław Podsiadły , Mateusz Kaczmarczyk

17.12.2019 18:36

image Mirosław Banach Fot. / Facebook
Komentarze

Bogdan Wenta nie udziela informacji o kryteriach, które zdecydowały o wybraniu właśnie tej osoby, ponieważ jest w delegacji. Jego rzecznik, Tomasz Porębski twierdzi natomiast, że ostateczną decyzję o zmianie na stanowisku szefa PGO podjęła rada nadzorcza spółki. Jego zdaniem, Mirosław Banach wykazał się wiedzą na temat funkcjonowania spółki, a jego plan naprawczy został wysoko oceniony przez radę. Pytany, czy Banach był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa, rzecznik odpowiada, że pod uwagę były brane także inne scenariusze, ale nazwisko działacza PO z Tarnowa pojawiało się już wcześniej.

Nieoficjalnie wiadomo, że rekomendowała go Danuta Papaj, była wiceprezydent Kielc, która w czerwcu tego roku uzyskała licencjat na tarnowskiej uczelni ekonomicznej. Wokół daty zdobycia przez nią wykształcenia narosło wiele wątpliwości związanych również datami obejmowania stanowisk, na których jest ono wymagane.

Mirosław Banach został wybrany na prezesa komunalnej spółki bez konkursu. Tymczasem jednym z głównych punktów programu Wenty, gdy startował na prezydenta była przejrzystość powoływania szefów miejskich spółek. Miały się tym nawet zajmować eksperckie grona niezwiązane z kieleckim magistratem.

Z interpelacją w sprawie trybu powołania prezesa PGO wystąpił przewodniczący rady miasta Kamil Suchański. Jak mówi, to właśnie w przypadku tak kluczowej dla finansowej przyszłości miasta instytucji powinien być przeprowadzany konkurs, który pozwoliłby na wyłonienie niekwestionowanego eksperta.

Zgadza się z nim radny Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości, który przypomina, że spółka pod zarządem Henryka Ławniczka zmniejszyła tegoroczną stratę z 2 mln do 500 tys. zł. Przypomina też, że to już druga w ostatnich dniach osoba z kręgów Platformy Obywatelskiej, którą Wenta wybrał do współpracy, co potwierdza zacieśniające się stosunki prezydenta z tą partią. W ubiegłym tygodniu prezydent powołał na swojego pierwszego zastępcę związaną z PO Bożenę Szczypiór.

Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kielcach dostał 6 miesięcy na zaprezentowanie w praktyce swojego planu rozwoju i stabilizacji finansowej spółki. Po tym czasie prezydent i rada nadzorcza podejmą decyzję, czy pozostanie on na swoim stanowisku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Wenta Kamil Suchański RK Kielce Danuta Papaj Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Marcin Stępniewski Mirosław Banach
other news

Podobne wiadomości

Kolejna zmiana kadrowa Bogdana Wenty bez przeprowadzenia konkursu?

Kolejna zmiana kadrowa Bogdana Wenty bez przeprowadzenia konkursu?