Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielczanie niedługo będą mogli wypożyczać rowery

Wypożyczalnia rowerów w Kielcach, autobusy hybrydowe w Ostrowcu Świętokrzyskim i nowe ścieżki rowerowe w gminie Morawica - to inwestycje, które będą realizowane w regionie dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych.

Autor: Izabela Mortas

16.12.2019 13:45

image Kielce. 16.12.2019. Podpisanie umów w urzędzie marszałkowskim. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Grzegorz Banaś, Bogdan Wenta – prezydent miasta Kielce Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Największa dotację w kwocie blisko 20 mln zł otrzymało miasto Kielce.

- W mieście powstaną 4 km nowych ścieżek rowerowych oraz uruchomiona zostanie miejska sieć wypożyczalni jednośladów - informuje Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dodaje, że na początek do dyspozycji kielczan będzie 200 rowerów, w tym 10 procent to rowery z napędem elektrycznym. Poza tym sfinansowana zostanie infrastruktura do obsługi wypożyczalni, czyli między innymi parkingi rowerowe. Nowe trasy rowerowe powstaną między innymi po zachodniej stronie alei Solidarności, od alei IX Wieków Kielc do Alei Tysiąclecia, przy Warszawskiej od ulicy Szydłówek Górny do Jaworskiego oraz od ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego do ulicy Sikorskiego. Projekt będzie realizowany od przyszłego roku.

W Ostrowcu Świętokrzyskim dzięki dotacji będzie kontynuowana inwestycja w ekologiczny transport.

- Dzielimy się zadaniami z powiatem ostrowieckim. My zakupimy autobusy hybrydowe i wybudujemy bazę transportu miejskiego, a powiat przygotuje drogi dojazdowe i będzie odpowiedzialny za przebudowę skrzyżowań, budowę ścieżek rowerowych oraz zakup energooszczędnego oświetlenia - wymienia Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca.

Dodaje, że miasto kupi 5 autobusów hybrydowych. Łącznie do końca 2022 roku do miasta trafi 15 nowych autobusów, co stanowi połowę taboru spółki Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreśla, że Polska, w tym region świętokrzyski, podąża za zachodnimi wzorcami komunikacyjnymi.

- Jeśli chodzi o zakupy rowerów, nasz kraj jest liderem w Europie. Cieszy to, że coraz powszechniejsze staje się przesiadanie z samochodów i autobusów na rowery. Aby te dobre trendy utrzymać, musimy inwestować w infrastrukturę rowerową, stworzyć dobrą bazę dla jednośladów - zaznacza.

Ścieżki rowerowe powstaną także w gminie Morawica. Pojawią się one na Osiedlu Nad Morawką i zostaną połączone ze ścieżkami rowerowymi wzdłuż zalewu w Morawicy.

Galeria zdjęć Kielce. Podpisanie umów w urzędzie marszałkowskim (16.12.2019) [Zdjęcia: 17]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski Bogdan Wenta Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego trasa rowerowa RK Kielce Dominik Smoliński
other news

Podobne wiadomości

Kielce walczą o fundusze unijne. Na ścieżki rowerowe i uliczne latarnie

Kielce walczą o fundusze unijne. Na ścieżki rowerowe i uliczne latarnie