Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jednostki OSP ze Skalbmierza i Drożejowic otrzymały wozy strażackie

W Skalbmierzu uroczyście przekazano i poświęcono dwa samochody strażackie. Warty blisko 800 tys. zł nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy trafił do jednostki OSP w Skalbmierzu, natomiast dotychczas używany wóz strażacki marki STAR-MAN został przekazany przez druhów ze Skalbmierza zaprzyjaźnionej jednostce z Drożejowic.

Autor: Marta Gajda

15.12.2019 16:25

image 15.12.2019 Skalbmierz. Przekazanie i poświecenie wozów strażackich dla OSP Drożejowice i OSP Skalbmierz. Na zdjęciu (od lewej): Marek Juszczyk - burmistrz Skalbmierza, poseł Krzysztof Lipiec, Dariusz Wojtasik – prezes OSP Skalbmierz, Józef Zuwała - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i Grzegorz Rajca - zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mszę świętą w kościele św. Jana Chrzciciela w intencji ratowników OSP odprawił ksiądz Marian Fatyga, kapelan strażaków. Po nabożeństwie na Rynku poświęcono i przekazano wozy strażackie.

W uroczystości wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec. Jak podkreślił, ma wielkie uznanie dla strażaków ochotników. Dodał, że zasługują oni nie tylko na dobre słowo, ale i na wsparcie finansowe od polskiego rządu i samorządu gminy.

- Służba ludziom to służba ojczyźnie. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Mam takie przekonanie, że jeszcze lepiej będą dawali piękne świadectwo przywiązana do tych strażackich tradycji, które w gminie Skalbmierz są bardzo dobrze utrzymywane - zaznacza poseł.

Marek Juszczyk, burmistrz Skalbmierza powiedział, że to wielki dzień dla jednostek OSP w gminie Skalbmierz. Jak dodał, strażacy ochotnicy są na każde wezwanie, zawsze gotowi, aby ratować ludzkie zdrowie i mienie.

- Wasza służba nie zna granic administracyjnych. Bardzo często niesiona jest z narażeniem życia i zdrowia. Jako gospodarz zapewniam, że gmina ma wysokie poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich mieszkańców, stąd podejmujemy działania na rzecz zwiększenia poczucia ochrony naszych obywateli - dodaje burmistrz.

Jak już informowaliśmy, o nowy model wozu druhowie ze Skalbmierza starali się wiele lat. Jeździli samochodem, który często ulegał awariom i nie spełniał wymogów, by bezpiecznie służyć straży pożarnej.

Nowy wóz dla Skalbmierza otrzymał imię Jan. Jak mówi Marek Gala, starszy ogniomistrz w Skalbmierzu, to dla upamiętnienia wieloletniego prezesa i działacza jednostki OSP w Skalbmierzu, zmarłego w tym roku Jana Szczygłowskiego.

- Nasz druh zmarł w tym roku. Miał 83 lata. Przez ponad 60 lat był czynnym strażakiem. Brał udział w akcjach gaśniczych, pożarniczych. Kiedy zachodziła potrzeba, zawsze pomagał potrzebującym - dodaje Marek Gala.

Podczas uroczystości otwarta została wystawa prezentująca ponad 100-letnią historię pożarniczą jednostek w gminie Skalbmierz. Znajduje się ona w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Galeria zdjęć Skalbmierz. Przekazanie i poświecenie wozów strażackich dla OSP Drożejowice i OSP Skalbmierz (15.12.2019) [Zdjęcia: 14]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec OSP Skalbmierz RK Kazimierza Wielka Drożejowice Marek Juszczyk
other news

Podobne wiadomości

Specjalistyczne stroje trafią do OSP z gminy Opatowiec

Specjalistyczne stroje trafią do OSP z gminy Opatowiec

OSP Modliszewice z nowym wozem

OSP Modliszewice z nowym wozem

OSP w Kostomłotach Drugich z nowym wozem. „Był marzeniem strażaków”

OSP w Kostomłotach Drugich z nowym wozem. „Był marzeniem strażaków”

Wojewoda na przekazaniu samochodu dla OSP Jurkowice

Wojewoda na przekazaniu samochodu dla OSP Jurkowice