Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Będą kolejne nowe linie autobusowe za rządowe pieniądze

Piętnaście gmin i powiatów złożyło wnioski o utworzenie 63 nowych połączeń autobusowych od stycznia 2020 roku. Wszystko wskazuje na to, że w nowym roku powstanie więcej linii użyteczności publicznej niż w roku bieżącym.

Autor: Izabela Mortas

13.12.2019 15:44

image   Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

Widzimy znaczny postęp, bo w 2019 roku udało się uruchomić 34 linie – mówi Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego. Dodaje, że od stycznia, za prawie 2 mln złotych uda się dofinansować ponad 1,12 mln tzw. wozokilometrów. To pozwoli na wykorzystanie zaledwie 2 proc. funduszy przyznanych dla województwa świętokrzyskiego z rządowej puli. Świętokrzyskie otrzymało bowiem wsparcie w wysokości 56 mln zł.

Andrzej Pruś uspokaja, że w podobnym stopniu fundusze te wykorzystały także inne regiony i nie odbiegamy od średniej krajowej. – Samorządy powoli dojrzewają do realizacji programu, uczą się go – zaznacza doradca wojewody. Dodaje, że wnioski złożył między innymi powiat opatowski, który uruchomił już trzy linie, a teraz wystąpił o kolejnych 9. O drugą linię stara się też gmina Łopuszno.

Są także samorządy, które dotychczas wniosków nie składały, a teraz starają się o uruchomienie nowych połączeń. To między innymi gminy: Bieliny, Busko-Zdrój i Jędrzejów. Powiat ostrowiecki, który w poprzednim naborze podpisał umowę, ale jej nie zrealizował, tym razem też wystąpił z wnioskiem. Zainteresowane utworzeniem kursów autobusowych są także gminy: Brody, Chęciny, Chmielnik, Końskie, Mirzec, Staszów, Solec-Zdrój, Samborzec, a także powiat włoszczowski.

Teraz czas na ocenę wniosków, po świętach będą zawierane umowy z przedstawicielami samorządów. Uruchamianie nowych połączeń odbywa się w ramach rządowego programu, tak zwanego funduszu autobusowego. Ma on docelowo rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców kraju, w tym regionu świętokrzyskiego i zlikwidować tak zwane białe plamy, czyli miejsca, gdzie komunikacja publiczna nie dociera wcale. Program zakłada dopłaty dla samorządów, które organizują transport na swoich terenach w wysokości maksymalnie 1 zł od 1 wozokilometra. Rząd zabezpieczył na realizację programu w skali kraju 800 mln zł rocznie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie Busko-Zdrój Staszów Chmielnik Solec-Zdrój Samborzec Bieliny Chęciny Łopuszno Andrzej Pruś Brody Mirzec RK Starachowice RK Jędrzejów RK Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Samorządy nie chcą nowych linii autobusowych?

Samorządy nie chcą nowych linii autobusowych?

Będą zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy dojadą m.in. do Klonowa

Będą zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy dojadą m.in. do Klonowa

Autobusy wracają do małych miejscowości w Świętokrzyskiem. Gdzie dojadą?

Autobusy wracają do małych miejscowości w Świętokrzyskiem. Gdzie dojadą?

Samorządy chcą przywracać linie autobusowe

Samorządy chcą przywracać linie autobusowe